Prezident Miloš Zeman v Senátu prohlásil, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud. Důvodem prý je verdikt, na základě kterého bylo později zastaveno stíhání tří poslanců ODS, kteří se měli vzdát svého mandátu výměnnou za lukrativní posty v dozorčích radách.

Ještě 17. července ale prezident tvrdil, že by politici neměli rozhodnutí soudu komentovat. „Politici by se neměli k rozhodnutím soudů vyjadřovat,“ uvedl Miloš Zeman pro server Novinky.cz.

Zeman tehdy vyzval jím jmenovanou vládu Jiřího Rusnoka, aby policii a státním zástupcům ponechala prostor pro vyšetřování.

O měsíc později ale názor změnil. Nedůvěrou v Nejvyšší soud ve svém projevu vysvětloval, proč se nebude řídit jeho doporučením soudu při obsazování soudu ústavního. Zatímco Nejvyšší soud jeho kandidáta Jana Sváčka nepodpořil, Soudcovská unie ho doporučila.

"Po posledním rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci tří poslanců - všichni víte, o kom mluvím - jsem ztratil důvěru v tuto instituci i v její představitele," prohlásil Zeman před senátory. Obhajoval tím své rozhodnutí respektovat názor Soudcovské unie, nikoliv doporučení Nejvyššího soudu.

„Těší mě, že náš hlas byl slyšen a naše doporučení, které jsme vydali už za prezidenta Klause, mělo nějaký význam. Myslím si ale, že zejména ústavní činitelé by měli být zdrženliví při hodnocení státních institucí. Kritika konkrétního rozhodnutí je možná, ale znevažování celé instituce je nebezpečné,“ řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se rozhodnutím Senátu ani napodruhé nestal ústavním soudcem. Poprvé ho Senát odmítl v roce 2012, kdy ho nominoval tehdejší prezident Václav Klaus. Jan Sváček má kontroverzní pověst, mimo jiné je spojován s politickým podnikatelem Tomášem Hrdličkou.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se