Politickým stranám začíná závod o to, kdo zvládne nejlépe zorganizovat zkrácenou předvolební kampaň. Hlavním úkolem jsou kandidátky. A zatímco komunisté a ČSSD je už zveřejňují, například ODS si dala čas až do 4. září. Třeba KDU-ČSL má už kandidátku sestavenou, zatím ji ale tají.

Už nyní je ale jasné, že v mnoha regionech dojde k zajímavým soubojům. Ve středních Čechách se zatím určitě utkají Miroslav Kalousek (TOP 09) a Stanislav Grospič (KSČM), ODS by mohla postavit svého úřadujícího předsedu Martina Kubu, ČSSD zase místopředsedu sněmovny Jana Hamáčka. Spolu s nimi se o hlasy Středočechů možná utká majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš, který stojí v čele politického hnutí ANO 2011.

U zemanovců se o předních místech teprve jedná, podle jejich mluvčí je zaměstnávají jiné organizační záležitosti. Jejich kandidátka ale bude z 60 % stejná jako při minulých volbách.

V Karlovarském kraji je již znám lídr ČSSD – kandidátku povede hejtman kraje Josef Novotný. Druhá nasazená potom je karlovarská zastupitelka Markéta Wernerová a třetí chebský Vladimír Hartmann.

Kandidátku ODS do voleb zřejmě povede poslanec a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš.

V Libereckém kraji povede ČSSD do voleb do Poslanecké sněmovny opět poslanec Pavel Ploc, bývalý reprezentant ve skocích na lyžích. Lídrem kandidátky byl už v roce 2010.

Horká jižní Morava

Lídrem pro předčasné parlamentní volby za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí bude v Pardubickém kraji současný starosta České Třebové Jaroslav Zedník. V čele sociálních demokratů by měl stát starosta Holic Ladislav Effenberk. Komunisté si vybrali poslankyni Květu Matušovskou, která před zvolením ještě studovala.

Velmi zajímavé souboje lze čekat na jižní Moravě. Za ODS tu bude bojovat Petr Fiala, emeritní rektor Masarykovy univerzity a exministr školství Nečasovy vlády. Z ČSSD se mu postaví předseda strany Bohuslav Sobotka.

Všechny své lídry už zná zatím jen ČSSD. V Praze ji zastoupí Jaroslav Zavadil, který kvůli své kandidatuře rezignoval na post předsedy odborů. V Plzni vyšle ČSSD Milana Chovance, v Královéhradeckém kraji Hanu Orgoníkovou. Lídrem socialistů v Ústeckém kraji bude Jaroslav Foldyna a na Vysočině Jiří Běhounek.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek povede kandidátku v Moravskoslezském kraji. Ve Zlínském kraji ČSSD vyšle Antonína Seďu, v Olomouckém Romana Váňu.

Související