Senát schválil dorovnání důchodů pro lidi, kteří pracovali před rozpadem československé federace na Slovensku. Ti totiž nyní pobírají méně peněz než vrstevníci, kteří pracovali celý život v české části společného státu.

Nárok na příspěvek by měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a v samostatném státě alespoň rok.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se dorovnání bude týkat kolem 10 tisíc lidí, při průměrném měsíčním příplatku 1100 korun by za ně stát měl celkem zaplatit kolem 3,8 miliardy korun.

Příspěvek má být podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. Přídavek by mohli dostat třeba lidé, kteří před rozdělením státu bydleli v Česku a jejich zaměstnavatel sídlil na Slovensku.

O přídavek by senioři museli požádat Českou správu sociálního zabezpečení. Částka má být stanovena jako rozdíl mezi případným důchodem, který by žadatel dostával za českých podmínek, a součtem skutečné české a slovenské penze.

Česko přestalo nižší slovenské penze Čechům doplácet předloni na podzim po vyjádření Soudního dvora EU. Podle něj by totiž musel být důchod dorovnán i lidem z ostatních unijních států, kteří pracovali v Československu a mají penzi menší, jinak by šlo o diskriminaci.

Český Ústavní soud potom uvedl, že evropský soud nezohlednil specifické poměry po rozdělení společného státu a penze by se dorovnávat měly. Nejvyšší správní soud se tedy na Soudní dvůr EU obrátil znovu. Vláda pak v létě uložila ministerstvu práce, aby navrhlo model dorovnávání penzí.

Související