Tradičně pravicová Praha je pro mě výzva, říká v rozhovoru pro HN nový volební lídr ČSSD v hlavním městě Jaroslav Zavadil.

Kvůli kandidatuře odchází z čela odborů, přestože sám považuje jejich prolínání s politikou za samozřejmé. „Netvrdím, že vyhraju, ale i v Praze se určitě najdou lidé, kteří nejsou vůči levici zaťatí, třeba učitelé a zdravotníci,“ říká.

Proč jste vzal nabídku ČSSD být lídrem její pražské kandidátky?

Už dříve jsem zvažoval, že v odborech skončím. Pohybuju se tam skoro pětadvacet let. A shodou náhod v květnu přišla nabídka pražské ČSSD „lídrovat“ Prahu. Přemýšlel jsem o tom a pak jsem si říkal: Zatraceně, Praha je pro mě výzva, jsem Pražák, pracoval jsem v ČKD a jako odborář mám co dát i vysoké politice. Ostatně odbory to dělají a dělaly pořád, průběžně. 

Jaroslav Zavadil

Narodil se v roce 1944 v Praze.

Absolvoval elektro-technickou průmyslovou školu v Dobrušce.

Jako elektrotechnik pracoval v ČKD a ve Stavostroji Nové Město nad Metují.

V roce 1994 se stal místopředsedou Odborového svazu KOVO, ve funkci setrval do roku 1997. Pak se stal místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů, před třemi lety byl zvolen jejím šéfem.

V předčasných volbách do sněmovny bude jedničkou na pražské kandidátce ČSSD.

Není vám vlastně ve skutečnosti bližší program zemanovců?

To je pro mě nová strana, já byl vždycky především v kontaktu s ČSSD, ale doufám, že naše programy budou blízko.

Neoslovili vás i zemanovci, nechtěli vás za lídra?

No, já už měl nabídku ČSSD, ale ano, osloven jsem byl.

A kdyby vás SPOZ oslovila dříve než ČSSD?

To nevím, opravdu na to nedokážu upřímně odpovědět. 

Ale Miloš Zeman je vám blíže než Bohuslav Sobotka.

Miloše znám obrazně řečeno od plenek, Slávka a tyhle hochy, jako je Michal Hašek, znám mnohem méně. Ani se nechci vyjadřovat k tomu, zda je mezi nimi nějaká rozpolcenost, ani ve straně ne. Koneckonců předsednictvo řeklo jasně, že pokud ČSSD vyhraje volby, měl by Sobotka být premiérem.

Budete spojkou ČSSD na Hrad?

To je nesmysl! Já Milošovi řekl, že pro mě platí dvě věci: především heslo „já pán, ty pán“. A potom, že mu budu vždycky říkat nepříjemné věci stylem: Jestli chceš, tak poslouchej, jestli ne, tak neber.

Pomáhá Miloš Zeman ČSSD, nebo jí škodí? Zkrotí Zavadil svoji odborářskou duši sociálnědemokratickým programem? Jak chce přetáhnout pražské voliče na svou stranu? A jak jako levicový politik hodlá bojovat za podnikatele? Celý rozhovor čtěte v pátečních HN.Čtěte více v Hospodářských novinách

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.