Každá strana, která získá ve volbách více než tři procenta hlasů, dostává od státu ročně miliony korun. Za zisk tří procent je to šest milionů, za každou další desetinu procenta ještě 200 tisíc navíc.

Partaj, která se dostane do sněmovny, dostává deset milionů a k tomu 855 tisíc za každého poslance.

Například ODS, která v posledních sněmovních volbách získala 20,22 procenta a 53 mandátů, tak inkasuje 55,3 milionu korun ročně.

"Příspěvky používáme především k úhradě provozních nákladů, to je na zajištění chodu hlavní kanceláře, manažerské sítě, mzdy a podobně. A částečně k úhradě nákladů souvisejícími s volbami. Mezi ně patří průzkumy či jiné pravidelné činnosti. Případné přebytky těchto zdrojů jsou použity přímo v kampani, která je ale primárně financována z darů," říká mluvčí strany Jiří Sochor.

Kvůli předčasným volbám ale může ODS na takovou částku zřejmě zapomenout. Podle červnového průzkumu STEM, který přepočítává procenta i na předpokládaný zisk mandátů, by strana získala 16 procent a 38 poslanců.

Ročně by tak přišla o téměř 13 milionů korun. "V případě poklesu příjmů ze státního rozpočtu nebudeme hledat žádné náhradní zdroje. S fluktuací výše státního příspěvku dlouhodobě počítáme, a proto neočekáváme žádné výrazné problémy způsobené tímto faktorem," dodává mluvčí Sochor.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.