Prezident Miloš Zeman vyloučil možnou koalici stran TOP 09 a ČSSD. Považoval by jejich dohodu po předčasných volbách za zradu na voličích. Pokud by se strany dohodly, ani jednoho z jejich předsedů by premiérem nejmenoval.

"Koalici TOP 09 a ČSSD bych považoval za zradu jejich voličů a ani Miroslava Kalouska, ani Bohuslava Sobotku bych nejmenoval premiérem," prohlásil Miloš Zeman.

Prezident Zeman také doporučil vítězné straně, aby brala ohledy na preferenční hlasy a podle nich vybrala budoucího premiéra. "Vedení vítězné strany by mělo dbát na preferenční hlasy. Bylo by hloupé, kdyby to neučinila, protože se má řídit vůlí voličů," doporučil prezident. Sám se v předvolební kampani prý angažovat nehodlá, zopakoval, že bude volit SPOZ. Každá politická strana podle něj musí zaujmout voliče svým programem a svými kandidáty.

Bohuslav Sobotka vzápětí vyloučil, že by se stranou TOP 09 po volbách spolupracoval. "Sociální demokracie tři roky bojuje proti škodám, které tady napáchala pravicová koalice. Těžko si lze představit, že bychom s těmito viníky po volbách na nápravě jejich chyb spolupracovali," řekl Bohuslav Sobotka.

Schwarzenberg: Opouštíme parlamentní demokracii

Ke kritice možné koalice se vyjádřil i senátor ČSSD a neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier. "Vládní koalice ČSSD s TOP 09 je pro mě z programových důvodů zcela nepředstavitelná. Je však úsměvné, když před ní varuje autor opoziční smlouvy a hlasitě přizvukují obdivovatelé různých obdob velké koalice z minulosti," napsal na svůj facebookový profil.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg po dopolední schůzce šéfů stran s prezidentem znovu varoval před nástupem Zemanova autoritivního režimu. "Já znám jeho dlouhodobý názor, já jsem se s tím smířil. Pokavad česká politika dospěla k tomu, že prezident může zakázat jakékoliv politické straně, s kým má uzavřít koalici, tak už jsme pokročili na cestě k autoritativní vládě. Opouštíme parlamentní demokracii. Ale to už říkám delší dobu a někteří mi to jěště nevěří," řekl.

Premiér podle preferenčních hlasů

Zeman už dříve prohlásil, že premiérem jmenuje představitele vítězné strany. To vyvolalo spekulace, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát předseda Bohuslav Sobotka, ale například statutární místopředseda Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže.

Hradní kancléř Vratislav Mynář poté naznačil, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou.

"Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoliv pouze vůli stranických funkcionářů," dodal dnes prezident. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos kandidují v Jihomoravském kraji.

Zeman zároveň řekl, že při jmenování premiéra se bude řídit doporučením vítězné strany a bude "zcela respektovat" výsledky parlamentních voleb. "Takže, jestliže například vítěznou stranou bude TOP 09 a TOP 09 doporučí za premiéra pana Miroslava Kalouska, jmenuji pana Miroslava Kalouska předsedou vlády České republiky," prohlásil.

Hrad předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Finální fáze jednání o sestavení vlády začnou poté, co bude existovat dohoda na vedoucích orgánech sněmovny, naznačil Zeman. Čeká, že vyjednávání nepotrvá déle než týdny.

Zmínil však příklad Belgie, kde se vláda sestavovala dva roky. "Nicméně ekonomičtí analytici mě upozornili, že v době, kdy v Belgii dva roky nebyla vláda, belgická ekonomika začala pozoruhodně vzkvétat. Uvidíme, jak to bude v našem případě," uvedl.

Zeman komentoval i možnou kandidaturu svého kancléře za SPOZ. "To je svobodné rozhodnutí jednak pana Mynáře, jestli kandidaturu přijme, a ještě předtím vedení SPOZ, zda mu tuto kandidaturu nabídne," uvedl.

Mynář během kampaně může setrvat ve své funkci na Pražském hradě, opustit by ji musel až tehdy, pokud by ve volbách uspěl. Souběh vysoké státní funkce a politické kandidatury kritizovala ČSSD i TOP 09.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.