Projekt, který by propojil politické obdivovatele a následovníky Václava Klause, má po pátku opět o něco reálnější obrysy. Exprezident se setkal se šéfkou Suverenity Janou Bobošíkovou. Právě bývalá europoslankyně se snaží vrátit Klause do politiky vytvořením projektu, který by spojil Klausovy příznivce.

Podle Bobošíkové spolu mluvili o současné politické situaci, více ale setkání nekomentovala.

"Sešli jsme se spolu, hovořili jsme o současné politické situaci, vyměnili jsme si na ni názory a dohodli jsme se, že zůstaneme v kontaktu," řekla Bobošíková. "Budeme se setkávat, situace se bude vyvíjet, ale nic bližšího nemohu v tuto chvíli říci," dodala.

Podle Klausova dlouholetého spolupracovníka Ladislava Jakla exprezident návrat do politiky nechystá, mohl by ale podpořit nějakou "nadějnou sílu", která by odpovídala jeho idejím.

Bobošíková už dříve uvedla, že by si přála, aby Klaus její stranu podpořil, případně jí propůjčil své jméno. Strana by se pak podle Bobošíkové mohla jmenovat Suverenita a prosperita - Klausovci.

Novou politickou stranu pod Klausovým vedením si přeje i poslanec Boris Šťastný, který v pátek opustil ODS. Dlouholetý člen a poslanec ODS mluví o tom, že by rád založil novou politickou stranu pod vedením bývalého prezidenta. Šťastný působil mezi lety 2003 a 2006 jako Klausův poradce.

"Stará dobrá ODS za Václava Klause byla silná a vyhrávala. Měla jasný směr. Stejně tak později za Mirka Topolánka. V těch dobách se za názor členové netrestali a ODS byla úspěšná," vysvětlil Šťastný své hlavní výhrady k současné situaci v ODS.

Bobošíková už také jedná s ostatními malými stranami, jako je hnutí Uzdravme naši politiku (UNP) nebo Volba pro Kladno. Do UNP vstupují nejčastěji politici, kteří vystoupili z velkých stran.

Zda by exprezident na takový návrh přistoupil, není jasné. Jeho spolupracovník Jakl sdělil, že nemůže mluvit za Klause, ale podle něj exprezident návrat do politiky nechystá, protože tam nevidí sílu, která by mu za to stála.

"A vždy k tomu dodávám, že pokud vznikne nadějná síla jdoucí směrem, který by odpovídal jeho idejím, umím si podporu nebo spolupráci představit. Tedy ne naopak," uvedl Jakl.

Související