Protiromských demonstrací a pochodů v osmi městech se v sobotu zúčastnilo asi patnáct set lidí, z toho tisícovka demonstrantů protestovala v Ostravě. Lidé se shromáždili také v Českých Budějovicích, Plzni, Jičíně, Duchcově, Varnsdorfu, Děčíně a neohlášeně i v Brně. S výjimkou Ostravy se protesty obešly bez násilností.

V Ostravě, kde v poslední době sílí frustrace z krize největšího tamějšího zaměstnavatele OKD a dalších podniků, se radikálové střetli s policií. Desítky extremistů se vyzbrojeny klacky a kameny pokoušely dostat do čtvrti obývané Romy. Policie je zastavila slzným plynem.

Při střetech vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky i popelnice. Kvůli nepokojům byl navíc přerušen provoz MHD. Policie v Ostravě zadržela přes 60 protiromských radikálů. Jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví nebo napadení úřední osoby.

Policie zatýkala i v Plzni. Kvůli neuposlechnutí výzvy a zakrývání obličeje zadržela asi 25 lidí. Dvacítka z toho byli odpůrci pochodu, kteří nechtěli extremistům uhnout z cesty. Pět zadržených bylo účastníků pochodu.

Výzvy policie neuposlechli také lidé v Českých Budějovicích. Policie proto zajistila devět osob, dva z toho byli mladiství.

V Plzni se policisté snažili předejít setkání extremistů s jejich odpůrci. V Českých Budějovicích a Brně zase bránili jejich vstupu do ulic obývaných Romy. "Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku," popsal brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V některých městech Romové zorganizovali protiakce, na které přišla asi tisícovka účastníků. Například v Ostravě se na shromáždění proti rasismu a neonacismu Mír mezi lidmi sešlo asi 600 lidí.

V reakci na protiromské akce také prošel Prahou pochod proti Čechům. Happening začal na Vyšehradě a zakončila ho hudební produkce na Rašínově nábřeží. Akci pořádala iniciativa Čechy v ČR nechceme, které vadí štvaní Čechů proti ostatním obyvatelům České republiky.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.