Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka varoval stranu, aby nepodlehla pocitu favorita voleb. V projevu k ústřednímu výkonnému výboru sociální demokracie v sobotu také opětovně odmítl možnost povolební koalice s TOP 09 nebo s ODS. Volebním sloganem strany má být: "Prosadíme dobře fungující stát", potvrdil Sobotka dosavadní informace.

ČSSD by měla podle svého předsedy už před volbami vyslat jasný signál, že dá v případě vítězství přednost programovému spojenectví, které umožní nápravu vládnutí ODS a TOP 09. Sobotkův projev tak navazoval na páteční prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09 by nejmenoval premiérem žádné z těchto stran, protože by takovou koalici považoval za zradu na jejich voličích.

Sociální demokraté jsou dlouhodobě v podle průzkumů jednoznačnými favority sněmovních voleb a neměli by podle Sobotky tomuto pocitu podlehnout. "Volby neprohrávají voliči, strany si je prohrávají samy," uvedl Sobotka. Vyzval také stranu k jednotě, kterou voliči chtějí vidět.

Sobotka byl v sobotu také zvolen volebním lídrem ČSSD a kandidátem na premiéra. Potvrdil to ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Rozhodnutí je zároveň určitým vzkazem prezidentovi Miloši Zemanovi, který naznačil, že by předsedou vlády nemusel nutně jmenovat šéfa vítězné strany.

Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje "představitele" strany, která volby vyhrála. To vyvolalo spekulace o tom, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát Sobotka, ale například statutární místopředseda strany Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže.

Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou.

"Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoli pouze vůli stranických funkcionářů," odpověděl tento pátek prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal o 1219 preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos mají kandidovat opět v Jihomoravském kraji.

Související