Prezident Miloš Zeman nabídl ještě před pádem vlády Petra Nečase post velvyslance v Rakousku bývalému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). Uvedl to v Hovorech z Lán Českého rozhlasu.

"Dlouho tam žil, hovoří plynně německy stejně jako česky, a byla by to jakási důstojná tečka za jeho politickou dráhou," prohlásil prezident.

Schwarzenberg byl přitom Zemanovým soupeřem ve druhém kole prezidentských voleb a nyní povede TOP 09, jejímž je předsedou do předčasných voleb do sněmovny.

Exministr zároveň kritizoval nedávné jmenování bývalé první dámy Livie Klausové a Vladimíra Remka velvyslanci na Slovensku, respektive v Rusku, protože se domnívá, že tím prezident popřel ústavní zvyklosti.

Zemanovu "přátelskou a vlídnou nabídku", kterou dostal před třemi měsíci, ale Schwarzenberg odmítl. Vysvětlil, že se již nechce z Česka stěhovat.

"Chci žít u nás doma, to jsem vždycky říkal. Čtyřicet let jsem po tom toužil, pak se to podařilo, a tudíž nepojedu zase někam jinam," uvedl.

Schwarzenberg je Kalouskův maskot, reagoval na kritiku

Zeman zároveň ve stejném pořadu odmítl reagovat na Schwarzenbergovy výroky pro rakouský tisk, že český prezident ztratil kvůli přílišnému pití alkoholu zábrany a chce uchvátit moc do svých rukou.

"Rozhodně nehodlám vykopávat válečnou sekeru s panem Schwarzenbergem z toho prostého důvodu, že podle mého názoru je pouze maskotem Miroslava Kalouska a říká to, co mu Miroslav Kalousek poradí. A s maskoty se neválčí," řekl prezident.

Související