Vláda nechce dál snižovat výdaje na obranu. Pokud se bude dařit ekonomice, je naopak připravena rozpočet armády navýšit. Při pondělní debatě s velvyslanci to v Praze řekl předseda úřednické vlády v demisi Jiří Rusnok.

Na obraz ČR v zahraničí má vliv složitá politická situace v zemi. Česko i přesto dostojí svým závazkům v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zdůraznil Rusnok.

Premiér potvrdil zachování závazku nesnižovat již dále výdaje na obranu ve vztahu k HDP. "Což by de facto mělo znamenat, že se budou mírně zvyšovat tak, jak se bude mírně zvyšovat, předpokládáme, ekonomický výkon ČR," dodal Rusnok.

Předseda vlády chce posílit rozpočet ministerstva zahraničí, v současnosti usiluje o nalezení "dodatečných zdrojů". Peníze navíc by podle něj měly plynout hlavně na posílení konzulární služby, v níž finance scházejí. Současně ale ministerstvo zahraničí požádal, aby se snažilo i samo šetřit a uspořené prostředky dalo tam, kde je to třeba.

Rusnok zopakoval, že jeho vláda chce být k Evropské unii vstřícnější než předchozí kabinet. "Vláda musí být a nadále bude zodpovědným členem mezinárodních společenství a těch uskupení, ve kterých dlouhodobě vystupuje," zdůraznil. O možném zapojení k fiskálnímu paktu EU ale nechá rozhodnout až po volbách novou vládu, dodal.

Vstřícnější přístup k unii se podle něj projeví například ve změně přístupu k evropské dani z finančních transakcí. "Zatímco předchozí vláda se rozhodla aktivně podpořit britskou žalobu proti zavedení takzvané posílené spolupráce u daně z finančních transakcí, moje vláda došla k závěru, že je třeba tento postoj přehodnotit," řekl Rusnok. Podle něj se jedná o symbolickou změnu. ČR se nekloní k zavedení daně na svém území, nepodá ale žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Předchozí premiér Petr Nečas (ODS) se stavěl proti zavedení daně z finančních transakcí. Podle něj by poškodila ekonomiku Evropské unie. Nečas nevyloučil, že by se ČR kvůli dani mohla obrátit i na Evropský soudní dvůr.

Rusnok si je vědom, že se velvyslanců v zahraničí ptají na komplikovanou politickou situaci v ČR. "Naše vláda se ujala úřadu v poměrně komplikované politické situaci, má to pochopitelně dopad na obraz ČR v zahraničí," řekl diplomatům.

Velvyslanci a další vysocí diplomaté se sjeli do Prahy na pravidelnou několikadenní poradu vedoucích zastupitelských úřadů po celém světě. Cílem porady je koordinace a informování o českých zájmech, prioritách a postojích v zahraničí.

Česká republika se odklání od trendu minulých let, kterým bylo uzavírání českých misí. Naopak bude chtít i nadále otevírat další zastupitelské úřady po světě. Aktuální je otevření misí v Senegalu a v Barmě. Důvodem otvírání úřadů jsou ekonomické zájmy země, mise ale mají být kvůli úsporám malé.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.