Když seděli na policii, neřekli detektivům ani slovo. V úterý u Krajského soudu v Praze to však bylo úplně jinak. Manažeři stavebních a zdravotnických firem namočených do korupční kauzy kolem poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se konečně rozmluvili.

A podle očekávání se snažili soude Roberta Pacovského všemožně přesvědčit, že celá kauza je jen komplotem a výmyslem policie a státního zastupitelství. 

"Považuji obžalobu za zmatečnou. Skutečnosti, které v ní jsou uvedené, se nezakládají na pravdě," uvedl například Tomáš Mladý, někdejší obchodní ředitel pražské stavební společnosti Konstruktiva Branko (později přejmenované na Tenton), která měla podle obžaloby díky manipulaci vyhrát zakázku na rekonstrukci buštěhradského zámku.

A nad textem obžaloby se pozastavil i Mladého bývalý šéf, generální ředitel Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský. 

KDO JE OBŽALOVÁN
David Rath – poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje

Kateřina Pancová – bývalá ředitelka kladenské nemocnice a Rathova blízká přítelkyně

Petr Kott – exposlanec, životní partner Pancové a Rathův přítel

Lucia Novanská – jednatelka firmy ML Compet, která organizovala pro Středočeský kraj tendry

Ivana Salačová – jednatelka stavební firmy FISA (jako jediná má statut spolupracující obviněné)

Pavel Drážďanský – bývalý generální ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko

Tomáš Mladý – bývalý obchodní ředitel Konstruktivy Branko

Martin Jireš – šéf zdravotnické firmy PURO-KLIMA

Václav Kovanda - ředitel odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ

Jindřich Řehák – šéf zdravotnické firmy Hospimed

Jan Hájek – manažer zdravotnické firmy B Braun Medical

"V textu obžaloby spatřuji řadu ničím nepodložených údajů, spekulací a nepravdivých tvrzení. Cítím se nevinen. Činy, ze kterých jsem viněn, jsem nespáchal," uvedl Drážďanský. Zdůraznil přitom, že je spořádaným občanem. "Jsem ženatý, mám tři dcery a nikdy jsem nebyl soudně trestán," poznamenal.

Manažer: Salačová vypovídá tendenčně

Drážďanský popřel, že by jeho firma zakázku na opravu buštěhradského zámku vyhrála nelegálně a že by komukoliv dával úplatek. Důrazně se také ohradil proti výpovědím stavařky Ivany Salačové, která se jako jediná na policii i u soudu přiznala k machinacím veřejných zakázek, má status spolupracující obviněné a hraje o nižší trest.

"Výpovědi inženýrky Salačové jsou tendenční. Nejsou konzistentní, nemají kontinuitu. Mám z toho pocit, že se inženýrka Salačová snaží vyvinit a vypovídá v neprospěch jednotlivých obžalovaných. Mám dojem, že vypovídá tak, aby vyhověla policejním orgánům," uvedl Drážďanský.

Z odposlechů nepoznáte obsah hovoru

Že se ničeho protizákonného nedopustil, řekl soudu i dnes již bývalý manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš. Obžaloba ho sice viní z toho, že jeho společnost mohla kvůli šestimilionovému úplatku vybavit kladenskou a příbramskou nemocnici, Jireš to však odmítá.

Své prohlášení zatím jako jediný četl z pečlivě připravených podkladů a jeho monolog trval dohromady téměř dvě a půl hodiny. 

Ve své řeči Jireš mimo jiné napadl policejní odposlechy. Tvrdí totiž, že jen pouhým přepisem slov nelze přesně dovodit, o co v hovoru přesně šlo.

Argumentoval přitom hlavně tím, že podstatným prvkem komunikace je neverbální komunikace, tedy gesta a mimika. Třetí osoba tak prý nemůže dokonale určit, o čem se lidé spolu baví. "Navíc je velký rozdíl mezi tím, o čem lidé hovoří, že něco chtějí udělat, a mezi tím, co nakonec skutečně udělají," řekl Jireš. Popřel také, že by policie na páskách od bankovek našla otisky jeho prstů.

Ratha znám jen z televize

Jireš také zatím jako jediný (kromě Ivany Salačové) z obžalovaných svolil k doplňujícím otázkám soudu, žalobce a advokátů. Mimo jiné na dotaz soudce popsal, jak se zná s doktory Rathem, Kottem a Pancovou.

"Doktora Ratha a doktorku Pancovou znám spíše jen z televize. Byl jsem sice s nimi i na nějakých akcích, ale představeni mi nebyli. Doktora Kotta znám asi tři roky, běžně jsme se stýkali," řekl Jireš s tím, že s Petrem Kottem, bývalým poslancem, v minulosti probírali zdravotnické zakázky pro středočeské krajské nemocnice.

"Dokonce byla moje povinnost se s ním stýkat. Potřebovali jsme řešit věci kolem dodávek materiálu a osobní setkání je vždy lepší, než si psát dopisy," dodal Jireš.

Zejména schůzky s Kottem zajímaly státního zástupce Petra Jiráta. Ten se dotěrně vyptával, proč Jireš chodil právě za Kottem, který ve vedení kladenské a příbramské nemocnice neměl žádnou oficiální funkci. "Chodil jsem za ním, protože jsem ho znal," odvětil Jireš. "A kdybyste znal údržbáře, tak byste šel za ním?" útočil Jirát.

Utnul ho ale soudce Pacovský s tím, že obžalovaný už odpověděl. Později se však sám předseda trestního senátu jinou formou přeptal na totéž a Jireš připustil, že za Kottem chodil proto, že měl přístup k ředitelce středočeských nemocnic Kateřině Pancové.

Už dorazila i Novanská

V úterý se poprvé v soudní síni objevila kromě hlavních organizátorů, tedy Ratha a bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího přítele a exposlance Petra Kotta, také slovenská podnikatelka Lucia Novanská. Ta se zatím líčení kvůli nemoci neúčastnila. Narozdíl od manažerů však před soudem odmítla vypovídat.

I Novanská je podezřelá z manipulování zakázek podle předem domluveného scénáře a měla přijmout jako úplatek minimálně 200 tisíc korun. Její firma ML Compet měla vybírat dohodnutého vítěze v nechvalně proslulých losovačkách s pomocí speciálního počítače a upraveného programu.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se