S nástupem vlády sociálních demokratů se pravděpodobně změní i evropská politika České republiky. Nová vláda by se měla snažit získat co nejširší spektrum partnerů. Dvojčlenný odboj s Velkou Británií českým zájmům podle odborníka na EU Lukáše Macka škodil. "Máme průsečíkové, v dobrém slova smyslu průměrné zájmy. Proto čím širší je naše hřiště, tím lépe," říká v rozhovoru pro HN.

Proměnila se pozice Česka v rámci unie s nástupem Miloše Zemana? Klaus byl velký euroskeptik, Zeman zahájil několika symbolickými kroky.

Dopad není zásadní, je pravda, že v symbolické rovině to významné je. Pražský hrad přestal být místem, odkud pravidelně zaznívají radikální názory, naopak byla učiněna vstřícná gesta. Ale všichni partneři v unii vědí, že podstatné je to, co se děje ve vládě a ve sněmovně, změna na postu prezidenta není tak důležitá. Od něj se a priori neočekává nějaká změna linie, podobně jako nikdo moc neřeší, kdo je německým prezidentem či britskou královnou.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.