Teprve na podzim by měli odboráři z ČMKOS začít hledat nástupce dosavadního předáka Jaroslava Zavadila, který povede do sněmovních voleb kandidátku ČSSD v Praze. Jedním z favoritů je ale už nyní šéf nejsilnějšího odborového svazu Kovo Josef Středula.

Přestože představitelé oslovených svazů vesměs nechtějí předem říkat, koho by si v čele konfederace představovali, například předseda Vysokoškolského odborového svazu František Barták by jeho zvolení uvítal, protože je "mladý, bystrý a pracovitý".

Cení si na něm i jeho nezávislosti: "Je to, i když to někteří neradi slyší, prototyp funkcionáře, který zůstává kritický ke všem politickým stranám."

Překvapivě vstřícně mluví o Středulovi také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se s ním často střetával. "My jsme vždy na tripartitě přistupovali k jednání jako profesionálové. Přestože mezi mnou a panem Středulou existují zásadní ideové rozdíly, neznamená to, že bychom spolu neuměli mluvit. Já jsem si nikdy osobní rovinu v pracovních vztazích nepřipouštěl," řekl.

Umí komunikovat, říkají lídři

Profil

Josef Středula (45)

Začínal jako dělník ve Vítkovicích. Odborovým funkcionářem je posledních dvacet dva let.

OS Kovo šéfuje od roku 2005. V roce 2010 ho již jednou odboráři navrhovali do čela centrály, on sám ale podpořil Jaroslava Zavadila. Vedení odborů Kovo naposledy obhájil letos v červnu.

Podporu by měl Středula i v odborech státních organizací. Jak uvedl jejich předseda Jan Rovenský, záleží i na tom, jací budou ostatní kandidáti. "Hodnotím ho kladně, je to perspektivní člověk, kterého bychom podpořili," uvedl.

Podobně hovoří i šéf svazu pracovníků hornictví Jan Sábel, za určitých podmínek by ho podpořil také předseda školských odborů František Dobšík. Oba se shodují na tom, že jde o důrazného lídra, který umí komunikovat. Středula vystupoval jako jeden z nejhlasitějších kritiků kroků vlády Petra Nečase (ODS) a podílel se na organizaci masových protestů a stávky v roce 2010.

Sám Středula, který vede Kovo od roku 2005, se k případné kandidatuře vyjadřovat nechce. Podle něj je to záležitost až přelomu roku.

"Jestli takový návrh přijde, musí ji posoudit vlastní svaz. Žádný seriózní kandidát se nemůže předem vyjadřovat," reagoval.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.