Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora parlamentu tak oficiálně končí ve složení, které měla po minulých volbách.

Rozpuštění dolní komory bylo podmínkou pro vyhlášení předčasných voleb, které se mají konat 25. a 26. října. Rozhodnutí, aby šli lidé k urnám poslední říjnový víkend, ještě nyní spolupodepsal premiér Jiří Rusnok.

Od vydání rozhodnutí ve Sbírce zákonů, k němuž došlo krátce po podpisu, se odvíjejí lhůty pro přípravu voleb. Například strany tak mají už jisté, že na sestavení a odevzdání kandidátních listin mají čas do 17. září, tedy necelé tři týdny.

Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky voleb.

Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.