Fotbalisté Liberce v dohrávce 7. kola první ligy zvítězili v severočeském derby na hřišti Jablonce 2:0. Po brejcích se v krátkém sledu po sobě prosadili Rybalka a Pavelka. Slovan tak nadále drží krok s Plzní a Spartou, na které ztrácí ze třetího místa jediný bod. Liberec neinkasoval počtvrté za sebou.

Oba kluby za sebou měly čtvrteční zápasy o postup do Evropské ligy. Zatímco Liberec uspěl, Jablonec nikoli. Kvůli náročnému programu se oba trenéři rozhodli pozměnit sestavy. V libereckém týmu začali jen na lavičce kanonýr Rabušic či Delarge, v jablonecké jedenáctce chyběli Čížek, Rossi a především brankář Špit.

Liberec se rozhodl vsadit na precizní obranu, která mu přinesla minulé výhry v lize i postup přes favorizované Udine do Evropské ligy. Jablonec si vytvořil poměrně jasnou územní převahu, ale do šancí se dostával velmi těžko.

Hosté čekali na chybu a hrozili z brejků. To se jim vyplatilo ve 32. minutě. Domácí Kubista špatně rozehrál a nabídl soupeři rychlý protiútok, který táhl Kalitvincev. Jeho střelu brankář Valeš vyrazil jen před Rybalku a ten zakončil ukrajinskou akci přesnou dorážkou. Byl to pro něj už třetí gól z posledních čtyř ligových zápasů.

Jablonec se nepoučil a za další čtyři minuty dovolil Liberci další brejk po pravé straně. Kušnír nacentroval na Pavelku a ten propálil Valeše podruhé. Brankář Jablonce se při zákroku zranil a o poločase musel přepustit místo Špitovi. Ještě před ím Kalitvincev svou střelou lízl břevno.

Po změně stran se Jablonec zlepšil a vytvořil si místy drtivý tlak. Jenže liberecká defenziva byla pevná a vše jistil brankář Kovář. Lapil pokus Kopice i prudkou hlavičku Vaňka. Dvakrát mu také pomohl stoper Karišik, který zablokoval nejprve pokus Vošahlíka a v 66. minutě gólovou střelu střídajícího Třešňáka.

Liberec neinkasoval již 368 minut. Zároveň vyhrál sedmý z posledních osmi venkovních zápasů v lize.

Baumit Jablonec - Slovan Liberec 0:2 (0:2)

Branky: 32. Rybalka, 36. Pavelka. Rozhodčí: Jílek - T. Kovařík, Blažej. ŽK: Karišik, Sackey (oba Liberec). Diváci: 3755.

Jablonec: Valeš (46. Špit) - Eliáš (76. Čížek), Beneš, Kubista, Novák - Kopic, Piták, Loučka, Vaněk, Vošahlík (57. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Kalitvincev (64. Frýdek), Pavelka, Sackey, Rybalka, Kolár (68. Rabušic) - Šural (89. Delarge). Trenér: Šilhavý.

Hráče Slavie čeká další pokuta

Fotbalisté Slavie sice v Jihlavě ještě šestnáct minut před koncem vedli 1:0 gólem Škutky, ale pak Vaculík z penalty vyrovnal a Kopic přidal vítězný gól domácích. Svěřenci trenéra Petrouše tak nesplnili úkol tří výher, který dostali po debaklu od Teplic, a čeká je další půlmilionová pokuta.

Od začátku to byli hosté, kdo byl na Vysočině nebezpečnější. Ve 13. minutě ještě Petrák nezamířil po rohu přesně, ale o dvě minuty později už hlavou po centru z levé strany síť za Blažkovými zády rozvlnil Škutka.

Jihlavané ohrožovali branku Černého pouze střelami z dálky, o které se staral hlavně Harba, nebo tradičně ze standardních situací. Hosté mohli ve 27. minutě pojistit vedení, ale při závaru před brankou jim chyběl větší důraz a brankář Blažek jim radost pokazil.

Ani ve druhém poločase Jihlava žádný ofenzivní válec nepředvedla. Až v 74. minutě v souboji s Dobrotkou upadl ve vápně Harba, rozhodčí Jech nařídil pokutový kop a kapitán domácích Vaculík se nemýlil.

Vrátit vedení Slavii mohl Kisel, ale zblízka netrefil Blažkovu branku. Slavia sice dál tvořila hru, ale rozhodující branku vstřelili domácí, když se čtyři minuty před koncem střelou k pravé tyči prosadil Kopic. Znojmo a v poháru Chomutov sice slávisté porazili, ale třetí část úkolu dnes nezvládli a budou znovu platit.

Vysočina Jihlava - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky: 74. Vaculík z pen., 86. Kopic - 15. Škutka. Rozhodčí: Jech - Filípek, J. Paták. ŽK: Josel - Bortel, Hurka, Dobrotka. Diváci: 3780.

Jihlava: Blažek - Tlustý (85. Krejčí), Šourek, Kopic, Josl - Masopust, Jánoš (57. Karlík), Jungr (71. Přeučil), Koloušek, Vaculík - Harba. Trenér: Komňacký.

Slavia: Černý - Dostál, Dobrotka, Bortel, Hurka - Štěpán (46. Mičola), Zmrhal, Kisel, Petrák, Koreš (64. Juhar) - Škutka (78. Škoda). Trenér: Petrouš.

Plzeň se nadřela s bojovnou Olomoucí

Fotbalisté Plzně před reprezentační přestávkou udrželi vedení v tabulce, když doma porazili Olomouc 3:2 a odpověděli tak na sobotní výhru Sparty. Ta je však při bodové rovnosti druhá už jen o jediný gól.

Obhájci titulu dnešní vítězství přinesl hlavně vydařený vstup do zápasu v podobě rychlých branek Koláře a Rajtorala. Sigma sice dvakrát snížila brankami Šindeláře a Doležala, ale Hejda zaznamenal rozdílový gól.

Kolářova branka padla po 52 odehraných vteřinách, je tedy nejrychlejší trefou této ligové sezony.

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:2 (2:0)

Branky: 1. Kolář, 9. Rajtoral, 64. Hejda - 61. Šindelář, 71. Doležal. Rozhodčí: K. Hrubeš - Kordula, Hájek. ŽK: Petržela - Vidlička, Lietava. Diváci: 10.475.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hejda, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela (85. Wágner), Kolář (56. Kovařík), Ďuriš - Tecl (77. Bakoš). Trenér: Vrba.

Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Škerle, Vepřek (59. Falta) - Navrátil, Šindelář (80. Lietava), Pospíšil, Javůrek - Ordoš, Doležal. Trenér: Kotůlek.

Boleslav vybojovala proti Teplicím důležitou výhru

Fotbalisté Teplic si přijeli do Mladé Boleslavi pro první ligovou prohru v tomto ročníku. Nejlépe střílející tým ligy vyšel tentokrát naprázdno, naopak už ve 4. minutě inkasoval po střele Fabiána. Tepličtí tak během týdne prohráli už podruhé, ve středu se v poháru museli sklonit před druholigovým Varnsdorfem, kde je shodou okolností na hostování pět boleslavských hráčů.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 1:0 (1:0)

Branka: 4. Fabián. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Gallo. ŽK: Ščuk, Nešpor, Johana - Matula, Lüftner. Diváci: 4479.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Jarolím (86. Brunclík), Ščuk -Štajner, Štohanzl (73. Bořil), Chramosta (80. Štípek) - Nešpor. Trenér: Minář.

Teplice: Grigar - Matula, Lüftner, Jablonský, Krob - Litsingi, Ljevakovič, Táborský (46. Jindráček), Vachoušek, Nivaldo (65. Salami) - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

Souboj nováčků pro Bohemians

Bohemians Praha 1905 porazili Znojmo 2:0. Souboj letošních nováčků a nejhorších celků nejvyšší soutěže gólově otevřel v prvním poločase Moravec, náskok pojistil po změně stran Bartek. "Klokani" na svém hřišti v sezoně vyhráli druhé ze tří utkání a opustili patnácté místo. Poslední Znojmo zůstává jediným ligovým týmem bez vítězství.

Bohemians Praha 1905 - 1. SC Znojmo 2:0 (1:0)

Branky: 27. Moravec, 62. Bartek. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Štěrba. ŽK: Šmíd, Šírl - Helísek, Buchta, Heinz. Diváci: 4592.

Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Rada, Jindřišek, Hora (83. Krch), Bartek (90. Růžička) - M. Štochl (80. Kolář). Trenér: Weber.

Znojmo: Hrubý - Hříbek, Simerský, Hnaníček, Mudra - Helísek (70. Tomeček), Buchta (53. Zeba), Hrošovský (46. Vašíček), Nepožitek, Okleštěk - Heinz. Trenér: Kalvoda.

Sparta si doma poradila s Baníkem

Sparta doma porazila tradičního rivala Baník Ostrava 4:1. Po šesté výhře v sezoně se dostali na první místo tabulky o tři body před Plzeň, která však má nedělní zápas s Olomoucí k dobru.

V jedenáctce Sparty se poprvé od loňského dubna objevil stoper Brabec, který nahradil zraněného Švejdíka. Trenér Letenských Vítězslav Lavička zároveň vyslyšel přání fanoušků a poprvé v sezoně zařadil do základní sestavy oba hrotové útočníky Lafatu s Bednářem, přičemž kapitán Lafata hrál mírně zatažený.

Ani jeden z nich se však netrefil. Výhru Spartě tak vystřelil dvěma góly Josef Hušbauer, vítězný gól dal Costa, který napravil vlastní branku z první půle. Skóre uzavřel Konaté, pro něhož to byl stejně jako pro Costu první zásah v české lize. Na tři trefy domácích nahrával Dočkal.

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:1 (1:1)

Branky: 37. a 66. Hušbauer, 64. Costa, 89. Konaté - 26. vlastní Costa. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Pelikán. ŽK: Droppa, Lukeš (oba Baník). Diváci: 9855.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Dočkal (87. Přikryl), Hušbauer, Vácha, Krejčí (75. Konaté) - Lafata - Bednář (80. Vacek). Trenér: Lavička.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Baránek, Dedič - Petrus (73. Foltýn), Droppa, Lukeš, Holzer (46. Engelmann) - Fantiš - Rolinc (89. Kraut). Trenér: Svědík.

Příbram doma ztratila všechny body

Fotbalisté Dukly ukončili sérii čtyř zápasů bez vítězství, když v 7. kole první ligy vyhráli 2:0 na hřišti Příbrami. O góly se postarali Hlinka s Kaloudou. Dukla po druhém vítězství v sezoně poskočila do horní poloviny tabulky právě před Příbram, která nenavázala na předchozí dva domácí triumfy.

1. FK Příbram - Dukla Praha 0:2 (0:1)

Branky: 14. Hlinka, 69. Kalouda. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Ratajová. ŽK: Mašán, Tarczal - Malý. Diváci: 2152.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Divíšek - Tarczal, Abraham (74. T. Pilík) - Jiří Mareš, Mašán, Danoski (57. Stratil) - Řezníček (55. Švancara). Trenér: Straka.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Kalouda, Gedeon, Hlinka - Jakub Mareš (67. Malý), Pospěch (75. Marek), Néstor (87. Hašek). Trenér: Kozel.

Slovácko zabralo v Brně

V předehrávce sedmého kola první fotbalové ligy se sice nebojovalo o přední příčky tabulky, přesto byla páteční výhra pro oba týmy důležitá. Nakonec ji s přehledem urvalo Slovácko, které přijelo hostovat do Brna, a po čtyřech kolech tak konečně bodovalo. Z jihu Moravy si odvezlo dvougólový balík, který zajistili Kerbr s Košútem, zatímco Brno se netrefilo ani jednou.

Radost z toho, že byl konečně z nemocnice propuštěn dvacetiletý brněnský hráč Mohamed Traoré, jenž po zápase s Ostravou nečekaně dostal infarkt, tak vystřídalo zklamání. Prohra na domácím hřišti byla o to horší, že zápas vesměs režírovalo Slovácko, které se postaralo o většinu důležitých momentů zápasu.

Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 36. Kerbr, 67. Košút. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Kotík. ŽK: Přerovský - R. Mezlík, Kerbr, Kubáň. Diváci: 3468.

Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Buchta - Skalák, Frejlach, Zavadil, Lutonský (59. Hyčka) - Markovič (65. P. Mezlík), Škoda (86. Přerovský). Trenér: Grmela.

Slovácko: Melichárek - R. Mezlík, Košút, Trousil, Kubáň - Daníček - Volešák, Valenta, Petr (78. Rada), Kerbr (90. Havlík) - Ondřejka (84. Haša). Trenér: Dekař.

1. Plzeň 7 6 1 0 20:5 19
2. Sparta 7 6 1 0 19:5 19
3. Liberec 7 6 0 1 9:6 18
4. Teplice 7 4 2 1 18:8 14
5. Mladá Boleslav 7 3 3 1 12:6 12
6. Jablonec 7 3 2 2 13:10 11