Nejvyšší soud (NS) zrušil rozhodnutí o amnestii pro údajného podvodníka Martina Gutha. Vyhověl tak dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Důvodem je pravděpodobně to, že se Guth po určitou dobu skrýval v zahraničí, a tak mařil trestní řízení. Ze stejných důvodů již soud zrušil amnestii ve dvou jiných kauzách, další případy na rozhodnutí čekají.

Mluvčí NS Petr Knötig žádné podrobnosti nesdělil. Pouze řekl, že se případ vrátí k Vrchnímu soudu v Praze.

Guth podle obžaloby na začátku 90. let vylákal z banky úvěr 40 milionů korun, který nesplácel. Pokusil se také o další údajné podvody. Než soudy stačily jeho kauzu pravomocně vyřešit, přišla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Prezident konkrétně zastavil trestní stíhání, od jejichž zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než osm let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Druhý článek amnestie se nevztahuje na trestní stíhání proti uprchlým. Soudy, které o aplikaci rozhodovaly, to však chápaly tak, že nemají zastavovat stíhání lidí, kteří jsou aktuálně na útěku, a naopak mohou vyhovět těm, kteří sice po určitou dobu prchali před spravedlností, ale k 1. lednu 2013 se jí už nevyhýbali.

Podle NS tento výklad není správný. Dobu, kdy byli aktéři stíhaní jako uprchlí, je třeba odečíst. Pokud i poté přesahuje celková délka osm let, je možné stíhání zastavit – jinak ne.

NS proto již na začátku srpna z podnětu Zemana zrušil aplikaci amnestie v kauzách údajného překupníka aut Milana Šenfelda a Martina Čihuly, jenž čelil podezření z daňových úniků.

V dalších sledovaných kauzách NS zatím podle databáze InfoSoud nerozhodl. Ve většině dovolání argumentuje Zeman tím, že se podezřelí vyhýbali trestnímu stíhání, v několika uplatňuje jiné důvody.

Dovolání podal Zeman například kvůli amnestování Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36 000 lidí o půl miliardy korun.

Amnestii chce zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy, kteří se podíleli na miliardovém podvodu při stavbě rodinných domů.

Související