Martin Bursík pomýšlel na spolupráci s KDU-ČSL již od založení strany LES, do předčasných voleb chtěl původně jít s jejich podporou, v koalici nebo dostat své lidi na kandidátky lidovců. Celostátní výbor KDU-ČSL ale v úterý spolupráci s bývalým místopředsedou Strany zelených definitivně odmítl a schválil samostatné kandidátky.

Hlavní problém jsou podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka programová prohlášení obou stran, která se jasně rozcházejí.

Odmítnutí lidovců zaznělo už krátce po založení Liberálně ekologické strany, Bursík se ale přesto ucházel o místo na pražské kandidátce KDU-ČSL. Rozpory v programech totiž nevidí jako natolik zásadní. I tato varianta ale teď padla.

"Na našich kandidátkách se lidé z LESa nebudou podílet," prohlásil jednoznačně Pavel Bělobrádek, který sám spojení s Bursíkem nezatracoval.

Celostátní výbor KDU-ČSL tak v úterý schválil všech čtrnáct kandidátních listin postavených jen na vlastních kandidátech. Potvrdil, že Bělobrádek bude lídrem v Královéhradeckém kraji, pražskou kandidátku povede bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman, v Plzeňském kraji bude lídrem předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a ve středních Čechách pak sociolog Ivan Gabal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.