Opravy dálnic v Česku by měly konečně probíhat více i v noci. Ředitelství silnic a dálnic počítá s důrazem na noční práce u všech nových tendrů na modernizaci dálnice D1.

Podnik je bude vypisovat nejspíš už příští rok. "Po letošních zkušenostech budeme ve smlouvách více tlačit na čas včetně prodloužení směn do nočních hodin," potvrdila mluvčí podniku Martina Vápeníková. Narážela tím na komplikace, které provázely uzavírky na D1. Společnost OHL ŽS tam dokonce na několik dní přerušila práce.

Vápeníková ale upozornila, že například bourání mostů už probíhalo v noci i letos a v nočních hodinách probíhá také běžná údržba dálnic. "Některé práce odmítali současní dodavatelé provádět v noci s ohledem na výslednou kvalitu," dodala.

U budoucích oprav již budou muset firmy počítat s větším nasazením. Zároveň ale mluvčí uvedla, že noční práce komplikují i bezpečností předpisy a hlukové limity. "Při všech dosud uskutečněných prací v noci jsme se museli vypořádat s námitkami hygienických stanic," tvrdí.

Podle ministra Žáka by ale díky rychlejšímu splnění zakázek stavaři ušetřili za pronájem a provoz strojů, a to by se také mělo promítnout do výsledných cen zakázek. "Stavební společnosti mají smlouvy s příliš benevolentními termíny. Dříve ani nikdo neusiloval o to, aby se pracovalo rychle," konstatoval.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.