Vedení těžební společnosti OKD ve čtvrtek předalo odborům návrh nové kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítá mimo jiné s omezením odměn a benefitů.

Firma chce zachovat současnou výši dělnických mzdových tarifů, ale zároveň snížit třinácté a čtrnácté platy nebo příspěvky na pojištění.

Odboráři ale s návrhy nesouhlasí. Proberou je a s vedením firmy se znovu sejdou příští týden ve středu na Dole Darkov, kam společnost stěhuje své ředitelství. Řekli to předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík a mluvčí OKD Marek Síbrt.

Odměny mají záviset na hospodaření

Mluvčí OKD řekl, že firma navrhla zástupcům odborářů zcela nový model odměňování. Návrh počítá se zachováním mzdových tarifů u dělnických profesí a s omezením mimořádných složek příjmu, jako jsou třinácté a čtrnácté platy a prémie, a také benefitů, například příspěvků na penzijní připojištění a na životní pojištění.

Výdělky zaměstnanců by podle návrhu měly být závislé na hospodářských výsledcích společnosti. Ta je ale nyní ve výrazné ztrátě. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), která měla v pololetí čistou ztrátu 395,7 milionu eur (10,2 mld. Kč). Loni měla ve stejném období zisk 35 milionů eur. 

Spolumajitelem NWR je Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

"Dneska v zásadě nebylo vyjednávání, dneska nás zaměstnavatel seznámil se situací ve společnosti NWR a OKD. Pak nám řekl v hrubých rysech návrh kolektivní smlouvy a předal nám kompletní návrh kolektivní smlouvy. Další vyjednávání má být ve středu už na Darkově," řekl Pytlík.

Cílem je snížit náklady o pětinu

OKD zaměstnává zhruba 13 000 lidí. Předloni tam hrubá průměrná mzda činila 36 498 korun a pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 123 korun měsíčně.

Síbrt uvedl, že hlavním cílem společnosti je snížení personálních nákladů o 20 procent kvůli přetrvávající krizi na trhu s uhlím. Jedná se o jedno z opatření, která mají OKD do budoucna zajistit stabilitu. Se snižováním personálních nákladů souvisí i snižování počtu zaměstnanců dodavatelských firem, které firma ohlásila v červnu.

"Personální náklady na vlastní zaměstnance tvoří přes 38 procent všech našich nákladů. Dalších 11 procent vydáváme na mzdy pracovníků dodavatelských firem. U těch jsme připravili ještě výraznější škrty. Jejich počet se má postupně snížit z loňských 4200 na 2500," uvedl dnes generální ředitel OKD Ján Fabián.

Výraznější než navrhované úspory v platech horníků je podle mluvčího OKD snižování nákladů na mzdy managementu, jemuž meziročně klesnou příjmy o 30 až 50 procent, a administrativních pracovníků. "Ti od června přistoupili na snížení o deset procent, jejich počet se navíc snížil zhruba o 250," doplnil Síbrt.

Firma kvůli úsporám stěhuje své ředitelství z Ostravy na Důl Darkov, chce prodat společnost OKK Koksovny. Jedná se i o prodeji Dolu Paskov, který zaměstnává přes 3000 lidí a kvůli vysokým nákladům mu hrozí i zavření.

O nové "velké" kolektivní smlouvě, jejíž platnost se prodlouží ze tří na pět let, vyjednávají odboráři s vedením firmy už od loňského srpna. Ještě v dubnu to vypadalo, že nová kolektivní smlouva je už téměř připravena k podpisu, ale špatné hospodářské výsledky společnosti všechno změnily a firma začala dělat výrazná úsporná opatření. Vzhledem k tomu, že se odboráři s vedením neshodli, do jednání o kolektivní smlouvě vstoupí zprostředkovatel.

Horníci navíc ve středu oznámili, že chystají demonstraci proti vedení OKD. Chtějí tak bojovat za přijatelnou mzdu a zachování pracovních míst. Vývoj kolektivního vyjednávání podle odborářů konání demonstrace nemůže nijak ovlivnit. "Demonstrace bude v každém případě. Ty názory se tak dalece odlišují, že bude nějakou dobu trvat, jestli se vůbec podaří najít nějaký kompromis," řekl Pytlík.