Nejvyšší soud (NS) zrušil amnestii pro Jiřího Štěpánka z Chrudimi, souzeného za téměř čtyřicetimilionový leasingový podvod. Devět let se skrýval v Karibiku, policisté jej tam zadrželi loni na podzim. Poté požádal o obnovu procesu, díky tomu na něj dopadla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Justice ji však podle NS aplikovala nesprávně, kauzu musí znovu projednat Vrchní soud v Praze.

NS už vyhověl přinejmenším pěti dovoláním Nejvyššího státního zastupitelství v amnestijní agendě. Ve všech případech bylo důvodem to, že se aktéři trestních kauz vyhýbali spravedlnosti. Podle NS je nutné dobu na útěku odečíst od osmileté lhůty, po které se podle druhého článku amnestie zastavují neukončená trestní stíhání.

Štěpánek se podle obžaloby provinil jako majitel autosalonu. Fiktivním klientům zprostředkovával leasing, peníze končily na jeho účtu. Než jej stačili policisté zatknout, prchnul do Dominikánské republiky, kde pracoval a založil novou rodinu. Loni na podzim české policejní komando vyrazilo do Karibiku a spolu s dalšími uprchlíky zatklo i Štěpánka. V Česku si měl odpykat 8,5 roku, požádal však o nový proces.

V minulých týdnech NS zrušil zastavení trestních stíhání údajného podvodníka Martina Gutha, údajného překupníka aut Milana Šenfelda, Martina Čihuly, jenž čelil podezření z daňových úniků a údajného lupiče Martina Bajgera. Všichni se po určitou dobu skrývali v zahraničí, což soudy nezohlednily při aplikaci amnestie.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman celkem podle dostupných informací podal 16 dovolání v amnestijní agendě. Stále visí otazník například nad částečnou amnestií pro aktéry kauzy takzvané konkurzní mafie Jiřího Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Zeman zpochybnil také amnestování Miroslava Hálka, bývalého šéfa vytunelovaného fondu Trend, nebo Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36 000 lidí o půl miliardy korun.

Amnestii chce Zeman zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Všichni se podle obžaloby podíleli na miliardovém podvodu při stavbě rodinných domů.

Související