Ekologové z Hnutí Duha tvrdí, že mají důkazy o největším těžařském zásahu v Národním parku Šumava. Ze zničené turistické cesty a jejího okolí, poškození zdravých stromů obviňují vedení parku, jež podle nich těžbu, která zdevastovala okolí, povolilo.

Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek těžbu nepopírá. Tvrdí ale, že proběhla podle pravidel a netěžilo se v bezzásahových zónách. Pravdou je, že v oblasti mezi Modravským potokem a Černohorským močálem se dřevo těžit může.

Mánek se přesto chce na místo těžby osobně vydat. „Podle předběžných informací se tam nic zásadního nestalo, ale nechci předjímat. V pondělí odpoledne se tam půjdu podívat. Jak jsem se zatím mohl seznámit s tiskovou zprávou, vypadá to na celou řadu pomluv, lží a nepravd,“ reagoval Mánek na obvinění Hnutí Duha.

Na těžbu upozornili ekology turisté. Hnutí Duha pak vyslalo do terénu dobrovolníky z lesích hlídek, kteří pořídili fotografie. Ty podle ekologů ukazují například to, že se těžilo za deštivého počasí, a těžká technika tak nadělala velké škody. „K poškození půdy a okolních stromů docházet nemá. Takový zásah by měl být naplánovaný na dobu, kdy je sucho, nebo mrzne, aby se technika nebořila do půdy,“ tvrdí Jaromír Bláha, expert Hnutí Duhy na ochranu lesů.

Podle náměstka odboru Péče o ekosystémy parku Jana Kozla k žádnému poškození dojít nemohlo. „Samozřejmě přihlížíme k aktuálnímu počasí. Podle toho nasazujeme techniku. Letošní léto patřilo k těm nejsušším, jaká pamatujeme, proto jsme tam techniku poslali,“ uvedl Kozel. On ani ředitel Mánek si ale v pondělí nedokázali vzpomenout na jméno firmy, která těžbu prováděla.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.