Čeští basketbalisté i přes celkový dobrý výkon do osmifinále nepostoupili, když podlehli Chorvatsku ve slovinském Celje 53:70. I přesto byl ale zápas dlouhou dobu vyrovnaný a před nejlepším českým basketbalovým týmem mužů za poslední roky je třeba smeknout.

Celé tři čtvrtiny Češi s Chorvaty bez problému drželi tempo, pak ale odskočili a chorvatský náskok už nedotáhli. Rychlou hru, kterou trenér Budínský plánoval předvést, se jim nepodařilo prosadit, Chorvaté jim vnutili svůj pomalejší basketbal. V Celje tak čeští basketbalisté definitivně skončili své tažení.

"I přes porážku to byl pro nás skvělý turnaj. Získali jsme zkušenosti z těžkých zápasů a já si mohl zatrénovat proti velmi dobrým koučům. Byl to jeden z nejlepších momentů naší historie, ukázali jsme charakter a dobře reprezentovali naši zemi. Chtěl bych dát kredit mému trenérskému týmu a hráčům za práci, kterou zde předvedli," zhodnotil vystoupení na turnaji trenér Pavel Budínský.

K velmi dobrému utkání se rozehrál Pavel Pumprla, který byl hodně aktivní pod oběma koši. Při hře pět na pět, ke které byli Češi chorvatskou obranou nuceni častěji, než chtěli, však měli problém. Především pivoti se přes chorvatské protihráče těžko prosazovali.

Ani Jan Veselý se neprosazoval tak často a Chorvaté proti němu využívali taktiku faulů. Raději ho nechali jít na čáru trestných hodů, než aby smečoval. Přesto po téměř celý první poločas byli Češi lepším týmem.

Jenže v třetí čtvrtině se přestala dařit střelba a od stavu 40:40 přes šest minut nedali Češi ani bod. Jen díky velmi dobré obraně dovolili Chorvatům pouze šňůru 7:0. I to ale soupeři stačilo k tomu, aby získal sebevědomí a zápas pod kontrolu. Naopak Češi znervózněli a pouštěli se do zakončení z těžkých pozic.

Sedm minut před koncem tak vedli Chorvaté o deset bodů. Češi sice ještě po Pumprlově třetí trojce v utkání snížili na pět bodů, ale pak protivník přidal dalších dvanáct bodů za sebou a rozhodl o vítězství. Čechům se zoufale nedařily trestné hody: proměnili pouhých pět z 21 pokusů, což jim zabránilo držet krok se soupeřem.

"Odehráli jsme skvělou první polovinu. Bohužel ve druhé půli Chorvatsko ukázalo své zkušenosti, proměnilo těžké střely. Nebyli jsme schopní udržet tempo, které jsme chtěli a které jsme hráli v prvním poločase. Chorvatsko má dobrý tým, zkušené hráče. Za to, jak odehráli poslední čtyři zápasy, si zasloužili postoupit," řekl po utkání Pumprla, který byl s 19 body nejlepším střelcem zápasu.

Účast v této fázi šampionátu výběr trenéra Pavla Budínského přiblížil nedělním vítězstvím 95:79 nad Gruzií. V tabulce jim patřilo 4. místo o bod za třetími Chorvaty, kteří v neděli v prodloužení zdolali domácí Slovince 76:74. Do osmifinále postupují z každé skupiny tři nejlepší týmy. Mezi ně se bohužel český tým nakonec nedostal.

Nebezpečnosti chorvatského týmu si byl Budínský vědom už před zápasem. "Musíme hrát velmi kvalitní, důraznou a agresivní obranu, protože Chorvatsko je velmi nebezpečný tým ze všech pozic," varoval dopředu svůj tým.

Výhodou pro Česko mohl být vyčerpávající zápas Chorvatů proti Slovinsku, který sehráli v předvečer pondělního duelu. "Já ale myslím, že to vítězství je dost výrazně nabudilo. Chorvatsko prohrálo jen se Španělskem, má hodně co nabídnout a i zkušenosti z takových zápasů," vyjmenoval výhody soupeře trenér Budínský.

I přesto, že české basketbalisty osmifinále nečeká, sehráli úctyhodný výkon. "Kdo by to byl býval před šampionátem řekl, že český basketbal bude reálně usilovat o postup do osmifinále v posledním utkání s Chorvatskem? V těch prognózách se s námi moc nepočítalo," řekl kouč Budínský. Je škoda, že postupovou bránu nakonec český tým neotevřel.

ČR - Chorvatsko 53:70 (17:16, 33:32, 42:47)

Nejvíce bodů: Pumprla 19, Veselý 11, Satoranský 9, Hruban a Bartoň po 5 - Tomič 12, Šarič a Bogdanovič po 11, Simon a Žorič po 10. Fauly: 15:22. Trestné hody: 21/5 - 14/8. Trojky: 6:8.

Další výsledky

Skupina A (Lublaň): Ukrajina - Velká Británie 87:68 (48:31), Německo - Izrael 80:76 (31:30), Francie - Belgie 82:65 (34:46).

6. Izrael 5 1 4 364:380 6

Skupina B (Jesenice): Lotyšsko - Makedonie 76:66 (49:36), Bosna a Hercegovina - Litva 78:72 (31:30), Černá Hora - Srbsko 83:76 (34:37).

1. Srbsko 5 3 2 371:366 8
2. Litva 5 3 2 347:337 8
3. Lotyšsko 5 3 2 365:360 8
4. Bosna a Hercegovina 5 3 2 358:359 8
5. Černá Hora 5 2 3 376:382 7
6. Makedonie 5 1 4 356:369 6

Skupina C (Celje): Španělsko - Gruzie 83:59 (41:29), Polsko - Slovinsko 71:61 (36:28).

6. Polsko 5 1 4 329:377 6

Skupina D (Koper): Finsko - Řecko 86:77 (36:35), Itálie - Švédsko 82:79 (43:48), Rusko - Turecko 89:77 (39:40).

1. Itálie 5 5 0 391:339 10
2. Finsko 5 4 1 358:337 9
3. Řecko 5 3 2 392:350 8
4. Švédsko 5 1 4 345:391 6
5. Turecko 5 1 4 355:398 6
6. Rusko 5 1 4 374:400 6