Koleje od těžařské techniky jsou podle ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka jev, který do lesa patří. Na kritizované turisticky značené cestě v oblasti Modravského potoka za pár týdnů žádný zásah vidět nebude.

Mánek také odmítá, že by, jak tvrdí Hnutí Duha, poškodila těžařská firma zdravé stromy. „To jsem nikde neviděl. Byl jsem se podívat v místech, která byla nejvíc rozježděná i v porostu, a žádné zdravé stromy jsem neviděl poškozené,“ stojí si za svým Mánek. Ani těžbu dřeva u Ptačího potoka nepopírá, probíhala podle něj ale šetrně.

V pondělí odpoledne jste se byl podívat na místa, na kterých došlo podle Hnutí Duha k nešetrným zákrokům. Co jste v místech Modravského potoka, Černohorského močálu a Ptačího potoka viděl?

Tisková zpráva Duhy je emočně a štvavě zabarvená s jen malým zlomkem pravdy. Ta těžba, o které mluví, se stala v druhých zónách, v zásahových oblastech. Na turistické cestě, která byla poškozena, rozhodně nejsou půlmetrové koleje. Je tam asi na sto padesáti metrech rozjetý povrch, protože ta cesta je nezpevněná. Hloubka kolejí, které jsem viděl, je deset centimetrů.

Při vjezdu do lesního porostu jsem viděl koleje v délce dvaceti metrů, byly hluboké dvacet až čtyřicet centimetrů. To se v lese běžně stává. Ve chvíli, kdy dojde k potěžebním úpravám, nebude za několik málo týdnů ani znát, že se tam něco odehrálo.

Jak je to s použitím techniky, jejíž nasazení ekologové také kritizovali?

Rozhodně jsme žádné právo neporušili. To jde na vrub těžařů, tedy té firmy, která tam prováděla přibližování dřeva. K žádnému porušení technologických postupů tam nedošlo, to jsem neviděl. Jsem přesvědčen, že to potvrdí i Česká inspekce životního prostředí a nikomu pokutu nevyměří.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se