Pirátství je s americkým filmovým průmyslem de facto spojeno už od roku 1892, kdy William Kennedy Laurie Dickinson vynalezl kinetoskop. Právě jeden z prvních přístrojů na promítání filmů se později stal předmětem jednoho ze zásadních sporů v historii filmu. Dickinson pracoval v laboratořích vynálezce Thomase Alvy Edisona, a tak práva na tento přístroj (stejně jako kinetograf, předchůdce filmové kamery) později získala společnost Motion Picture Patents Company. Byla založena v roce 1908, říkalo se jí "Edisonův trust" a bez jejího svolení se na filmové scéně nesmělo odehrávat vůbec nic. Nejenže nutila filmaře používat pouze její kamery a vybavení (na něž vlastnila patenty), majitelé kin také museli platit už jen za licenci pro promítání - a samozřejmě také za všechny promítačky a pronájmy filmových kopií.

Motion Picture Patents Company diktovala cenu vstupného a zakazovala uvádění jmen filmových hvězd v titulcích, aby jim nestoupla sláva do hlavy a nechtěly více peněz. Pochopitelně - šla také po všech tehdejších "pirátech", kteří odmítli pravidla respektovat a točili si filmy, jak chtěli a kdy chtěli.

Filmový průmysl se tehdy rozdělil na dvě části. Jedni uzavírali s Edisonem dohody a strategická partnerství, platili poplatky a drželi ústa i krok. Ti druzí pak veškeré patenty úspěšně ignorovali, natáčeli vesele dál na (tehdy) nelegální kamery a promítali filmy (tehdy) nelegálními promítačkami.

Tehdejší "nezávislá studia", dnešní megakoncerny Warner Bros. a Paramount Pictures, tehdy kradla duševní vlastnictví ostošest. Filmoví piráti (ze kterých se později staly vůdčí firmy současné kinematografie) si pláže slunné Kalifornie vybrali ze dvou důvodů. Za prvé, uvolněné prostředí a příznivé klima jim zajišťovaly velice dobré podmínky pro natáčení. A za druhé, na západní pobřeží to bylo od východního pobřeží, kde měla Edisonova společnost své sídlo i právníky, dost daleko. Moc Motion Picture Patents Company se zvyšující se vzdáleností přece jen slábla.

Zatímco na východě tedy filmový průmysl ovládaný rigidním trustem skomíral kvůli nesmyslným právním omezením, nezávislí na západě točili první celovečerní filmy. Edisonovci odmítali inovace a prezentovali herce jako pohyblivé ilustrace skutečnosti, zatímco piráti na západě invenčně zapojili marketing a budovali kult filmových hvězd.

O vítězi se dnes pochybovat nedá. Edison je obecně známý jako vynálezce žárovky a s filmem si ho dnes téměř nikdo nespojuje. Někdejší piráti Warner Bros. a Paramount Pictures jsou jedny z největších filmových společností světa. A název Hollywood je již více než 100 let synonymem pro kinematografii.

 


 

obalka ekonom 372013- Jak moc ve skutečnosti škodí piráti filmovému průmyslu?

- A jak mohou filmové společnosti bojovat s piráty, aniž by je hnaly k soudu?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které přináší článek Hollywood se nepoučil z pirátské minulosti.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se