Zatímco ODS nominovala na volitelná místa výhradně nové tváře, ČSSD a KSČM zvolily jistotu. Ve sněmovně tak po volbách pravděpodobně zasedne téměř čtvrtina poslanců, kteří v ní jsou minimálně od roku 2006.

Nejvíce obhajujících stálic má ČSSD, celkem 22. Rekordmankou je Hana Orgoníková, která je poslankyní už od roku 1992. Nyní kandiduje jako jednička v Královéhradeckém kraji. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka sedí ve sněmovně nepřetržitě od roku 1996.

Mezi nejdéle sloužící poslance KSČM patří expředseda strany Miroslav Grebeníček a její současný šéf Vojtěch Filip. Ve sněmovně jsou od roku 1996. Mandát pravděpodobně obhájí 16 dlouholetých komunistických poslanců.

"Složení kandidátek odráží jak členskou, tak voličskou základnu. Poslanecká sněmovna ale rozhodně není odkladištěm zasloužilých straníků," říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Ten je poslancem od roku 2002 a nyní kandiduje v Praze na druhém místě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.