Předsednictvo Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) ve čtvrtek večer schválilo kandidátní listiny. Podle členů předsednictva jen s drobnými změnami.

Další informace SPOZ nezveřejnila, podobu kandidátek chce představit až na páteční tiskové konferenci. Jedna zásadní změna ale zřejmě přece jen proběhla – lobbista Miroslav Šlouf tvrdí, že nebyl schválen jako pražský lídr. Zároveň ale podotkl, že na jednání nebyl pozván a informace z předsednictva má pouze zprostředkované a nepotvrzené.

I někteří členové vedení SPOZ však při odchodu ze čtvrtečního večerního jednání naznačili, že Šlouf jako lídr "neprošel". 

Oficiálně ale nikdo nechce zatím změnu na pražské kandidátce komentovat. "Předsednictvo na svém zasedání schválilo finální podobu všech kandidátek. Všechny podrobnosti zveřejníme v pátek na tiskové konferenci," řekl  místopředseda strany Vladimír Kruliš. Ve stejném duchu se při odchodu ze sídla strany v Loretánské ulici vyjádřil i předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Na první místo své kandidátky pražská SPOZ Šloufa překvapivě zvolila na svém středečním zasedání. Sám prý kandidovat nechtěl, rozhodl se až ve chvíli, kdy na konferenci nedorazili původní kandidáti a hlasování se mělo odložit. "Začala diskuse a kolem mě začaly, řekl bych, pozitivní ataky: koukej to vzít, musíme to rozhodnout. Když oni nejsou schopní někoho dodat, rozhodneme sami. Koukej nám podepsat nominaci a my to odhlasujeme. A v tajné volbě v jedenáct hodin v noci jsem byl zvolen lídrem kandidátky do parlamentu," popsal.

Jeho kandidatura z prvního místa se ale nelíbila některým čelným představitelům strany. A Šlouf se hned po zvolení do vedení SPOZ opřel. "Mám pocit, že by to mohlo být lepší, z jejich strany rozhodně," vzkázal v rozhovoru pro IHNED.cz na adresu prazidentova kancléře Vratislava Mynáře a místopředsedy strany Martina Nejdelého. O předsedovi SPOZ Štenglovi rovnou řekl, že stranu nevede dobře a není osobnost.

Šlouf byl během působení prezidenta Miloše Zemana v čele vlády šéfem jeho poradců. Na začátku letošního roku se po zvolení Zemana prezidentem stáhl do ústraní, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Kontroverzní lobbista je jedním ze strůjců návratu Zemana do vrcholné politiky. Před lety stál u zrodu sdružení Přátelé Miloše Zemana, z něhož později vznikla Strana práv občanů, jejímž byl Zeman nejprve předsedou a nyní je čestným šéfem. Na Šloufovo jméno jsou také doposud registrovány internetové stránky SPOZ.

Předsednictvo zemanovců na čtvrtečním zasedání schvalovalo kandidátní listiny, které vzešly z krajských konferencí strany. Mezi kandidáty jsou i ministři Rusnokovy vlády v demisi. V Jihomoravském kraji se měl vůdcem kandidátky stát ministr pro místní rozvoj František Lukl. S kandidaturou za zemanovce souhlasil také ministr práce František Koníček a ministr vnitra Martin Pecina. Koníček chce usilovat o zvolení ve Středočeském kraji, Pecina v Moravskoslezském kraji.