Dosud poklidná předvolební kampaň zamířila do divočejších vod. Na sociálních sítích se v pátek začal lavinovitě šířit spis na šéfa hnutí ANO 2011 Andeje Babiše. Dokument, který komunistická StB založila v roce 1980, je dostupný na stránkách České televize. Jedná se o archivní článek, ve kterém ČT citovala týdeník EURO. Ten svůj původní materiál publikoval v prosinci 2011.

Miliardář Babiš už v minulosti spolupráci s StB rezolutně popřel. Na svou obranu dokonce rozpoutal soudní spor, když podal žalobu k soudu v Bratislavě. Podnikatel se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích československé komunistické Státní bezpečnosti veden neoprávněně. Líčení začalo letos v červnu a má pokračovat 10. října. Ještě v říjnu by měl bratislavský soud rozhodnout.

"Já jsem žádnou spolupráci s nikým nepodepsal," nechal se slyšet vlastník holdingu Agrofert už dříve. Teď bojuje o hlasy voličů v mimořádných parlamentních volbách.

Svůj postoj Babiš zopakoval i po pátečním kolotoči na sociálních sítích. "Andrej Babiš se nikdy písemně nezavázal ke spolupráci s bývalou Státní bezpečností, nikdy s touto organizací jako agent vědomě nespolupracoval a nikdy ani neprojevil vůli s ní spolupracovat," vzkázal prostřednictvím mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky.

Informace na titulní stránce spisu 25085 na webu ČT souhlasí s dokumentací slovenského Ústavu paměti národa. Dle výpisu registračních protokolů na webu slovenského Ústavu paměti národa souhlasí jméno, krycí jméno, Babišovo datum narození, datum registrace (listopad 1980) i datum převedení na pozici agenta v listopadu 1982.

Babiš tvrdí, že se do přímého kontaktu s bývalou Státní bezpečností dostal přibližně třikrát v letech 1980 až 1982, kdy byl předvolán jako zaměstnanec podniku zahraničního obchodu Petrimex Bratislava.

"Nešlo o žádná utajená setkání, nýbrž vždy o oficiální schůzku vyžádanou ze strany bývalé StB. Tématem těchto v jistém smyslu kárných rozhovorů v žádném případě nebyla spolupráce, avšak skutečnost, že Andrej Babiš jako zaměstnanec tehdejšího podniku Petrimex Bratislava odmítal dovážet nekvalitní a nebezpečné fosfáty ze Sýrie," uvedl Hanzelka.

"Komunistický režim mě donutil dovézt jednu loď fosfátů ze Sýrie do podniku Precheza v Přerově. Při vykládce dělníci i přes plynové masky krváceli z nosu i z uší a ovzduší v celém Přerově bylo zamořeno prachem," popsal Babiš s tím, že po této události ho StB už víckrát nekontaktovala.

Přes to byl Andrej Babiš v archivech veden od roku 1980 jako důvěrník a od roku 1982 dokonce jako agent bývalé Státní bezpečnosti.

"Dalo se čekat, že před volbami tento svazek, který si na mě StB bez mého vědomí vedla, někdo vytáhne. Opakuji to samé, co jsem řekl před soudem. Nikdy jsem s StB vědomě nespolupracoval, nikdy jsem nepodepsal žádnou spolupráci. Ve svazku s krycím jménem Bureš ani žádném jiném nenajdete můj podpis. Tajný policista si svazek vedl jen proto, aby vykazoval nějakou činnost," dodal Babiš.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.