Hrdiny dnešního dne se bezpochyby stali čeští tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek. Oba se totiž v O2 Areně plné domácích fanoušků pořádně zapotili, aby jim dopřáli ten triumfální pocit, který dokáže člověka přimět plakat radostí. Argentinský výběr neměl v semifinále Davis Cupu proti domácím favoritům šanci.

Semifinále Davisova poháru načal čerstvý vítěz čtyřhry na grandslamovém US Open v New Yorku Radek Štěpánek s Juanem Mónakem. A dařilo se mu. Počáteční servis měl ale Argentinec. Povedlo se mu dokonce získat první brejk a ujal se vedení 3:1. Štěpánek se však rychlým nástupem Argentince nenechal zastrašit a trpělivou hrou se dobral až k vítězství prvního setu, který si takřka uzmul pro sebe s výsledkem 7:6.

Ve druhém setu šlo Štěpánkovi štěstí víc na ruku, i když se Argentinec zpočátku snažil držet krok. Srovnal až na 3:3, ale po několika chybách včetně závěrečného bekhendu do sítě přenechal Štěpánkovi i druhý set. V posledním setu byl Mónaco už řádně rozhozený.

Vzchopil se až ke konci, na Štěpánkovu přesnou hru ale ani tak nestačil. S burácením publika tak český reprezentant vybojoval cenný první bod. "Snažil jsem se být aktivní - chvíli bránit, chvíli útočit, riskovat. Přesně tak, jak jsme si před zápasem řekli. Jeden bod máme v šatně," řekla česká dvojka po zápase. "

"Čím déle jsem byl na kurtu, tím byl můj výkon lepší," pochvaloval si. Mónaka porazil popáté v kariéře a v Davis Cupu podruhé, přičemž před čtyřmi lety to v Ostavě dokonce zvládl stejným výsledkem.

Tomáš Berdych, česká tenisová jednička, nastoupil v druhé páteční dvouhře boje o finále Davis Cupu proti argentinskému Leonardu Mayerovi, jenž je ve světovém žebříčku na 93. místě. V zápase se oba vyřádili, Berdych si ale vítězství nenechal jen tak proklouznout mezi prsty. Jak potvrdil před zápasem, motivace jít do finále je opravdu silná. Kromě ní ho hnalo dopředu také skandující domácí publikum.

Ani tak neměl snadnou práci. Mayer byl rychlý, překonával se a Berdychovi byl vyrovnaným soupeřem. Kormidla se ujal ve třetím a čtvrtém setu, kde ukázal své pravé kvality: servis, solidní returny. Po třech hodinách duel ukončil, i poslední hra ale ukázala, jak musel o výhru tvrdě bojovat. Při prvním mečbolu poslal volej do sítě, pak odvrátil brejkbol a radoval se až po druhém mečbolu poté, co Mayer poslal forhend do autu, což potvrdilo "jestřábí oko".

"Byl to povinný bod a o to je to těžší. Jsem rád, že to je výhra ve čtyřech setech, ale první dva sety nebyly ideální. On začal skvěle, nedělal chyby a druhý set si zasloužil vyhrát. Zlomilo se to na začátku třetího setu, kdy jsem ho brejkl a pak už jsem to zvládl," řekl Berdych.

Berdych získal po Štěpánkovi druhý zápas. "Určitě jsem to čekal. Byl bych špatný kapitán, kdybych to nečekal," řekl kapitán Jaroslav  Navrátil České televizi s tím, že ve vedení 2:0 po úvodních dvouhrách věřil. "Oba zápasy ale byly velice těžké, hlavně ten druhý. Mayer hrál nad své možnosti a Tomášovi to hodně znepříjemnil. Radek potvrdil, že mu povrch sedí," uvedl Navrátil.

Po pátečních duelech se tak Česko může radovat už z dvoubodového náskoku proti Argentině, která si v daviscupovém finále co se týče bodového zisku zatím ani neškrtla. Napravit to bude moci hned v sobotu, kdy jsou do čtyřhry nahlášeni Lukáš Rosol a Jiří Veselý.

Předpokládá se však, že se na kurt postaví znovu Berdych se Štěpánkem. Proti nim by podle oficiálních informací měli nastoupit argentinští Carlos Berlocq a Horacio Zeballos. Nedělní program rozehrají jedničky obou týmů a zakončí souboj dvojek, ale kapitáni mají podobně jako ve čtyřhře možnost nominace změnit.

Semifinále tenisového Davisova poháru v Bělehradu:

Srbsko - Kanada 1:1 po prvním dnu (Djokovič - Pospisil 6:2, 6:0, 6:4, Tipsarevič - Raonic 7:5, 3:6, 6:3, 3:6, 8:10)