Zatímco v roce 2008 v Česku proběhly tři protiromské demonstrace, letos jich bylo jen za první půlrok 21. Čím to je a proč tyto akce nyní táhnou podle odhadů až šestkrát více běžných lidí než dříve?

"Lidé mají pocit, že se mají čím dál hůř, nevěří, že se to někdy zlepší, což je radikalizuje, a zároveň přicházejí do styku se stále profesionalizovanějšími extremisty," vysvětluje expert na nálady ve společnosti Jan Sládek z Katedry sociologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny (vyjde v pondělním vydání HN) Sládek uvádí, že extrémisté se naučili s postupem času ovládat logistiku a naopak se odnaučili nosit své typické uniformy, bombry a vysoké boty. Mnohem častěji jsou k vidění v kravatách, čímž se pro veřejnost stali mnohem přijatelnějšími.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.