Česká republika je 52. nejsvobodnější zemí světa. Na stejné příčce se podle žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) institutu Fraser, který sleduje 152 světových států, umístila Botswana.

Nejsvobodnější ekonomiku světa má podle průzkumu Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

O výsledcích analýzy informovali na čtvrteční tiskové konferenci zástupci Centra ekonomických a tržních analýz, které se spolu s kanadským institutem na výzkumu podílí.

"Index, kterého dosáhla Česká republika, je 7,25. To je v porovnání s těmi nejsvobodnějšími zeměmi poměrně malé číslo. Umístění na hranici první a druhé třetiny tak není příliš lichotivé. Na záda se díváme takovým státům, jako je Albánie, Rumunsko nebo Rwanda," upozornil Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.

Slovensko se umístilo na 36. pozici, z velkých globálních ekonomik skončily na 17. místě Spojené státy, které se přitom v uplynulých letech pohybovaly vždy v první pětce, na 101. místě Rusko a na 123. místě Čína.

"USA si pohoršily zejména kvůli politice boje s krizí a omezování osobních svobod," uvedl Rod.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Ve čtvrtek zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2011. Zpoždění je podle Aleše Roda způsobené tím, že je nutné počkat na údaje ze 152 zemí světa.

Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

V ukazateli velikosti státního aparátu je Česko na 124. příčce. Zlepšit by se měla také regulace podnikání, ve které jsme na 90. místě. Naopak v případě ukazatele inflačního prostředí obsadila Česká republika 24. pozici.

Economic Freedom of the World Index

Pořadí Země
1. Hong Kong
2. Singapur
3. Nový Zéland
4. Švýcarsko
5. Spojené arabské emiráty
6. Mauritius
7. Finsko
8.-9. Kanada
8.-9. Bahrajn
10. Austrálie
...  
36. Slovensko
52. Česká republika
52. Botswana

V předešlém žebříčku zveřejněném v roce 2012 se ČR umístila na 58. místě společně s Kambodžou, například v roce 2000 byla 67. a v roce 1995 na 72. místě.

Evropské státy jsou kvůli přísnější regulaci v ekonomické svobodě pozadu, hlavně proti východním zemím. Ve zveřejněném žebříčku je kromě Švýcarska v první desítce už jen Finsko, mezi 20 nejsvobodnějšími je doplňují ještě Velká Británie (12. místo), Dánsko (14.), Estonsko (16.), Kypr (18.), Německo (19.) a dvacáté Irsko.

Podobný žebříček zveřejňuje i americká nadace Heritage Foundation společně s Wall Street Journal. V jejich pořadí je ČR na 29. místě, Botswana pak o jednu příčku horší. V roce 2013 Heritage hodnotila 185 zemí, dostatečný soubor dat získala pro 177 z nich.

V čele jejich žebříčku je, stejně jako u průzkumu institutu Fraser, Hongkong a Singapur i Nový Zéland a jako první evropská země Švýcarsko. To ale přeskočila Austrálie, která si výrazně polepšila.

Podle řady studií je právě ekonomická svoboda nejlepší podmínkou pro hospodářský růst a cestu z krize. Při sestavování žebříčků odborníci přihlížejí k svobodě podnikání, svobodě obchodu, fiskální svobodě, výdajům státní správy, monetární svobodě, svobodě investování a finančního trhu, korupci, ochraně majetku a svobodě trhu práce.