Nové letecké muzeum v Mladé Boleslavi mělo původně stát 150 milionů korun. Už teď je ale jasné, že se výstavba prodraží minimálně o dalších téměř 20 milionů korun.

Důvodem jsou sankční úroky dodavateli kvůli zpoždění plateb. Opozice to kritizuje, podle vedení kraje jde o důsledek toho, že se řešila budoucnost stavby, kterou měla původně zaplatit Evropská unie. Financování v pondělí schválili krajští zastupitelé.

"Jednali jsme o možnosti prodeje toho objektu s různými zájemci, bohužel z toho prodeje nakonec sešlo. Nakonec i politické vedení kraje napříč radou se rozhodlo muzeum zachovat. Celé to jednání bohužel zabralo určitý čas," řekl hejtmanův radní pro finance Jiří Peřina (ČSSD). Podle něj se nyní udělá tlustá čára za celou kauzou a půjde o nejlevnější řešení, které bylo k dispozici.

Stavba je už dokončená, zbývá ji jen vybavit. Hejtmanství za ní zaplatí prostřednictvím odloženého financování. Peřina uvedl, že dodavatel postoupí se souhlasem kraje pohledávku bance. Hejtmanství jí k 30. září 2015 splatí 139 milionů korun, které dodavateli ještě dluží. Tato částka zahrnuje i sankční úrok. "Žádné další náklady placeny nebudou," dodal.

Hejtmanův náměstek Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že se jedná o možnosti, že by provoz muzea hradilo Národní technické muzeum. Jasněji by mělo být do jednoho až dvou měsíců. Prodej budovy, který v pondělí neúspěšně prosazovali zastupitelé za TOP 09 a Starosty, podle něj nicméně není stále vyloučen. "Prodávat pod cenou ale, myslím, není správné," zdůraznil. Na vybavení budovy chce kraj podle Petery získat dotaci EU.

Podezřelá losovačka

Kraj na projekt muzea nedostal evropskou dotaci, přesto se ale začalo stavět. Případ kvůli tomu vyšetřovala i policie, později ale kauzu odložila. Zástupci ODS se podivují tomu, že vyústěním aféry bylo propuštění jednoho úředníka; podle nich mohl těžko jednat svévolně. Ještě ostřeji opozice kritizuje pokutu 19,5 milionu korun

Podle opoziční ODS jednalo vedení kraje špatně. "Kdyby se to řešilo před půlrokem, tak by nenabíhaly úroky a nejsme na 20 milionech," tvrdí zastupitel za ODS Raduan Nwelati.

Šéf klubu TOP 09 a Starostů Věslav Michalik nechápe, jak kraj mohl dopustit, aby dodavatel vůbec sankce mohl uplatňovat. Vypadá to podle něj tak, jako kdyby kraj byl insolventní nebo mu hrozil konkurz. "Normální je přece za své závazky platit," namítl Michalik. Kraj by si podle něj měl na splacení stavby sám půjčit. Dodavatele totiž stejně financují banky. "Takže je tam vždycky navíc marže dalšího prostředníka," podotkl. Podle Peřiny by kraj na úvěr musel vypsat nadlimitní veřejnou zakázku, což by zabralo několik měsíců, a hrozil by i soudní spor s dodavatelem.

Muzeum začal Středočeský kraj stavět loni na jaře. Po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha ale o dotaci přišel. Kraj na zakázku nevypsal ani otevřenou soutěž, ale takzvanou losovačku. Zakázku navíc pro kraj zpracovávala najatá společnost ML Compet, jejíž manažerka je mezi jedenácti obžalovanými v kauze Rath.

Související