Obyvatelé Česka starší 15 let vydají během roku za nákup nových knížek průměrně 691 korun. Naprostá většina z nich si je přitom pořídí v klasické papírové podobě, a to buď v knihkupectvích, nebo přes internet. Výhradně na čtečkách listuje v knížkách jen procento čtenářů starších 15 let, dalších šest procent si je na tomto přístroji přečte občas.

Průzkum Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, který se uskutečnil s tříletým odstupem od posledních výsledků, byl tentokrát zaměřen spíš na knižní trh.

"Více než polovina lidí České republiky starší 15 let tvrdí, že je pro ně nepřehledný. Nejznámější institucí je pro ně prodejní síť Levné knihy, o níž ví zhruba 68 procent lidí," konstatoval Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV.

Zlevněné knihy nebo knížky v antikvariátech přitom kupuje méně lidí než v roce 2010. Jestliže před třemi lety kupovalo levnější knihy 82 procent čtenářů, v současnosti dává takovému nákupu přednost jen 58 procent čtenářů. Naopak přibývá těch, kteří si kupují knihy přes internet.

Digitální čtení přitom není doménou k tomu určených přístrojů - čteček - ale spíš klasických PC a notebooků. Na počítači čte knihy výhradně 18 procent a čas od času dalších 26 procent respondentů. Chytrý telefon funguje ke čtení knih pro 13 procent respondentů, tablet pro devět procent.

Více než dvě pětiny obyvatel si knihy nekupuje proto, že jsou příliš drahé, čtvrtina si je obstarává jinde. Průměrná cena knížky se přitom skutečně zvýšila - a to z 243 na 294 korun. Přesto bylo v roce 2013 prodáno 21 milionů výtisků.

Nejoblíbenější je Babička

Nejoblíbenějším autorem českých čtenářů zůstává spisovatel Michal Viewegh a nejoblíbenější knihou Babička od Boženy Němcové.

Průzkum Národní knihovny a Akademie věd probíhal mezi 1584 respondenty staršími 15 let v květnu letošního roku. Další plánují instituce za šest let.

Související