Bývalý prezident Václav Klaus ve své nové knize navrhuje, aby Česko vystoupilo z EU. Podle něj totiž přispívá ke všemu špatnému, co se v české společnosti, politice i ekonomice děje.

Zmiňuje přílišné regulace, odnímání suverenity z národních vlád, rozmělňování zodpovědnosti nebo ztrátu schopnosti politických stran cokoliv zásadního prosadit. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD).

Kniha s názvem Česká republika na rozcestí – Čas rozhodnutí vyjde příští týden, Klaus ji má představit v pondělí.

Klaus přináší radikální návrhy typu výrazného omezení mandatorních výdajů, rušení státních institucí, změny volebního systému, rušení Senátu, privatizace firem typu ČEZ či Česká televize.

Nadcházející předčasné volby exprezident označuje jako mezivolby. Domnívá se, že pravice v nich tragickým způsobem prohraje. ODS, kterou zakládal, podle něj nemá jakoukoliv naději, aby oslovila voliče. Zároveň dodává, že je s pravicí po "fatální prohře", která ji čeká, připraven spolupracovat. Ta ale musí z výsledků voleb vyvodit nějaký zásadní závěr.

Klaus v knize zároveň přináší originální pohled na takzvané kmotry v politických stranách. "Plní podobně důležitou roli, jakou dříve plnili takzvaní veksláci - zprůchodňují totálně rozbitý systém vládnutí země," uvedl.

Kniha jako volební manifest

Exprezident s dopsáním své knihy Česká republika na rozcestí – Čas rozhodnutí, na které spolupracoval s dalšími autory poslední čtyři měsíce, velmi spěchal, aby mohla vyjít ještě před volbami.

Bývalá hlava státu má podle Patra Macinky z Institutu Václava Klause pocit, že situace v Česku je velmi špatná. "Proto knihu, v níž problémy popisuje, analyzuje a nabízí recepty na jejich řešení, chce představit ještě před předčasnými volbami," dodal.

Sám Klaus v rozhovoru řekl: "Opravdu bezelstně říkám, že mě tyto volby nezajímají a já od nich neočekávám vůbec nic." Připustil sice, že ještě nedávno uvažoval o tom, že se do voleb aktivně zapojí, nakonec blok Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru ale pouze podpořil.

"Byl to pokus. Zoufalství, frustrace. Aby se přece jen něco mohlo stát. Ale ukázalo se, že v tak krátkém období to není možné, to chce daleko fundamentálnější projekt a na ten nebyl čas," vysvětlil Václav Klaus.

Související