České úřady po mimořádných kontrolách vrátily zpět do Polska tuny kuřecího masa, které našly v Libereckém a Moravskoslezském kraji. Polští dovozci podle nich nedodržovali správnou teplotu pro skladování masa a potíže byly i s doklady o původu produktů.

Informaci v sobotu zveřejnila televize Nova. Kontroly po celé České republice provádí společně Státní veterinární správa (SVS) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

"V současnosti probíhá jedna z intenzivnějších částí kontroly. Je zaměřená především na drůbeží maso," oznámil televizi mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspekce v rámci akce, která bude pokračovat ještě v příštích dvou týdnech, prověřuje maso v obchodech a veterinární správa má na starosti dovozce a výrobce.

"Takovéto mimořádné akce se provádějí na základě analýzy rizika. V tomto případě vycházíme ze zkušeností za posledního půl roku, kdy jsme například v některých produktech zjistili nepovolená antibiotika," řekl televizi mluvčí SVS Josef Duben.

Polské potraviny provází v poslední době řada skandálů, kterou loni v únoru zahájila aféra, kdy některé firmy prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Naposledy média informovala o údajném nedovoleném podávání zakázaných antibiotik v polských chovech.

Naopak polské úřady tvrdí, že jejich potraviny jsou v pořádku.

Související