Na konto Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad přišla první část peněz na zaplacení dotací na už zrealizované projekty.

Úřad tak může po více než roční pauze žadatelům dotace proplácet. Podle předsedy regionální rady programu Petra Navrátila (ČSSD) přišlo 1,58 miliardy korun. Program v současné době dluží žadatelům zhruba dvě miliardy korun, řekl v pondělí Navrátil novinářům.

"Pokud se začnou peníze odesílat během dneška, mohly by první peníze k žadatelům dorazit asi ve čtvrtek. Předpokládám, že už na konci týdne požádáme o převedení dalších peněz, z kterých bychom mohli doplatit i zbývající část dotací," uvedl Navrátil.

Podle Navrátila by tak žadatelé, kteří dosud na dotace čekali, měli dostat peníze v řádu asi dvou týdnů. Města, kraje i soukromí žadatelé přitom na proplacení čekali, ačkoli své projekty měli dávno hotové. Protože z velké části byly projekty financované z překlenovacích úvěrů, řada žadatelů si musela vzít další úvěry, protože splatnost těch původních už vypršela.

ROP Severozápad byl kvůli chybám v projektech zastaven v roce 2011. Teprve po dohodě s ministerstvy financí a pro místní rozvoj mohl být program obnoven. Karlovarský a Ústecký kraj mají ale podle rozhodnutí Evropské komise zaplatit celkem zhruba 2,6 miliardy Kč pokuty.

 

Na splacení plošné korekce, která je zhruba dvě miliardy z toho, se kraje dohodly se státem. Kraje zaplatí zhruba 900 milionů korun, na které si od státu půjčí, zbytek pak uhradí stát. Zbývajících 600 milionů jsou pokuty za konkrétní projekty.

Související