Biskupství v německém Limburgu přiznalo, že náklady na honosnou rezidenci biskupa Franze-Petera Tebartze-van Elsta se vyšplhaly na 31 milionů eur (790 milionů korun). Odhadovaly se přitom na částku přibližně třikrát nižší.

Vatikán už proto minulý měsíc kvůli ní vyslal na západ Německa inspekci, která měla prověřit zvěsti, že biskup v rozporu s hlásáním papeže Františka o "církvi chudých" nadužívá luxusu.

Kontroverzní biskupský komplex v Limburgu měl původně stát pět až šest milionů eur (127 až 153 milionů korun). Německý tisk však spekuloval, že reálné náklady mohly dosáhnout asi deseti milionů eur, kvůli čemuž Tebartze-van Elsta překřtil na "biskupa luxusu".

Ten po zářijové inspekci - oficiálně "bratrské návštěvě" - kardinála Giovanniho Lajola přislíbil, že zveřejní skutečnou výši výdajů na své sídlo.

Uvedená suma šokovala i členy rady, která dohlíží na finance biskupství a cítí se Tebartzem-van Elstem oklamána.

"Limburský biskup nás udržoval v nevědomosti," uvedli členové grémia v prohlášení, jehož zveřejnění se diecéze podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung snažila zabránit. Reakce Vatikánu zatím není známa.

Německý biskup Franz-Peter Tebartz-van ElstPodle biskupství rezidenci prodražily vyšší náklady na sanaci a rekonstrukci historické budovy, než se plánovalo.

Podle tisku však cenu "vyšroubovala" nahoru hlavně zvláštní přání biskupa, který má v diecézním centru i vlastní třípokojový byt a soukromou kapli.

Také podle některých farníků je stavba příliš okázalá.

Jakým způsobem biskupství nákladný projekt financovalo, zatím nezveřejnilo. Podle serveru Spiegel Online zůstává také nejasné, zda při financování nedošlo k porušení církevního práva, neboť některé investice podléhaly schválení Vatikánem.

Biskup Tebartz-van Elst čelí už delší dobu kritice kvůli údajně příliš autoritativnímu stylu vedení diecéze a rozhazování peněz. Od jeho nástupu do funkce v roce 2008 do konce loňského roku už opustilo řady katolické církve v limburském biskupství zhruba 25 tisíc lidí.