Ministerstvo financí rozšířilo trestní oznámení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle nových informací kontrolovali totiž obžalovaní firmu už o rok dříve, než veřejně prohlašovali. Tyto okolnosti měly přitom podle ministerstva financí zásadní význam při rozhodování české vlády a také pro výši nabízené nákupní ceny.

Podle žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy i advokátky obviněných Karoliny Zelenkové tato informace ovšem není nová.

Pokud se v procesu prokáže, že peníze na zmrazených účtech obžalovaných ve Švýcarsku pochází z podvodu při privatizaci v roce 1999, mohlo by to mít vliv na navrácení finančních prostředků České republice.

"Tato záležitost ovlivňuje také spor vedený ve Švýcarsku. ČR má totiž nárok na restituci finančních prostředků pouze v případě, že bude prokázáno, jaký majetek má být ČR vrácen," informoval v tiskové zprávě mluvčí Ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Obvinění připravili ČR o více než miliardu

Bývalí manažeři a majitelé MUS Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli loni v červnu obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Údajně z firmy vyvedli přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS.

Loni v říjnu jim pak přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce obvinění vylákali od ČR akcie za zjevně nepřiměřenou kupní cenu, a způsobili tak státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

"Obvinění měli MUS pod kontrolou již v dubnu 1998, tedy o více než jeden rok dříve, než veřejně deklarovali," napsal Šrámek.

Podle žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy nejde o novou informaci. "Je to podstata druhého skutku, pro které bylo zahájeno trestní stíhání již v loňském roce, jde o podvod při privatizaci firmy. Už tehdy jsme tvrdili, že majorita byla už o rok dříve," řekl dnes ČTK Šereda, který má kauzu MUS na starosti.

Uvedl, že rozšíření trestního oznámení nebylo dosud na státní zastupitelství doručeno. "Zda to bude mít vliv na vyšetřování, to bych spekuloval. Musím si to nejprve přečíst," doplnil žalobce.

S údajně novými skutečnostmi je již bezmála rok seznámena i právní zástupkyně obžalovaných Zelinková, která proto považuje dnešní vyjádření ministerstva financí za naprosto nepochopitelné.

"Tvrzení, že obvinění ovládali společnost o rok dříve, než veřejně deklarovali, je již obsaženo v usnesení o zahájení trestního stíhání z listopadu loňského roku. Těmito informacemi se tedy Policie ČR zabývá již řadu měsíců," sdělila ČTK.

Ministerstvo rozšířilo trestní oznámení také na základě výsledků mezinárodní právní pomoci z Ostrova Man, která se zaměřila na toky prostředků a přesuny akcií v letech 1997–2003.

"V rámci této pomoci měla Česká republika možnost prostudovat více než 50 000 stran spisů," doplnil mluvčí.

Mezi obviněnými byl i miliardář Luboš Měkota, který však letos v březnu zemřel. V souvislosti s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS byl kvůli údajné korupci obviněn také exnáměstek ministerstva průmyslu Robert Sýkora a zbrojař a lobbista Pavel Musela.

Švýcarský soud rozhodne ve čtvrtek

Privatizací MUS se zabývá i švýcarská justice. Soud s pěticí obžalovaných bývalých manažerů a Belgičanem Jacquesem de Grootem začal v Bellinzoně v květnu, rozsudek má být vynesen tento čtvrtek.

Prokuratura manažerům navrhla pětileté nepodmíněné tresty a vysoké pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro Belgičana chce dvouletý podmíněný trest. Všichni obžalovaní požádali o zproštění viny ve všech bodech a o uvolnění finančních prostředků zablokovaných ve Švýcarsku.

Švýcarská prokuratura navrhuje jako kompenzaci pro nástupnické firmy MUS asi pět miliard korun a pro Česko další zhruba tři miliardy korun. "Musím však říct, že to neočekávám, jsou však potom další možnosti, jak se k těmto penězům dostat, řekl České televizi advokát zastupující ČR Marek Procházka.

MUS vznikla v roce 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Část akcií firmy byla privatizována v rámci druhé vlny kuponové privatizace, další část akcií stát rozdal městům a obcím. Státu tak zůstal zhruba 46procentní podíl, který držel prostřednictvím Fondu národního majetku.

V květnu 1998 stát ztratil nad MUS kontrolu. Doly ovládla neprůhledná americká společnost Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy. V červenci 1999 vláda prodala Investenergy, respektive Appian Group zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun.