Exposlanec David Rath (dříve ČSSD), obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce,  uvedl, že další obvinění, o kterých tento týden informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, zatím neobdržel.

Akce policie a žalobců, kteří rozeslali v kauze obvinění dalším lidem a firmám, podle něj může být součástí předvolebního boje a směřuje k poškození ČSSD. Rath to dnes sdělil v písemném vyjádření pro ČTK z vazby. Jeho případ nyní projednává Krajský soud v Praze.

"Média již třetí den informují o tom, že jsem obviněn z dalších skutků. Já jsem přitom doposud nic neobdržel, a to v situaci, kdy některá média vydávají části údajných odposlechů," napsal Rath. Podle něj je proto obtížné se tvrzením nějak bránit.

Ve vyjádření zopakoval svá dřívější tvrzení, že "žádný úplatek nevzal, ani si nenechal slíbit".

Žalobci tento týden informovali, že policie rozeslala další obvinění. Týkají se nejen lidí, ale také firem. Jednou z nich je jedna z největších stavebních společností v zemi Metrostav. Rathův advokát Roman Jelínek již dříve uvedl, že v souvislosti s dalšími usneseními o trestním stíháním se chystá obvinění i jeho klienta.

Policie jde v Kubiceho stopách, tvrdí Rath

"Tato takzvaná nová obvinění založená na téměř dva roky starých odposleších jsou tedy nejspíš motivována volbami a stávají se součástí předvolebního boje," dodal Rath s poukazem na nadcházející parlamentní volby.

Policie podle něj "navazuje na tradici plukovníka Kubiceho a jde o snahu poškodit ČSSD, ale i další tzv. tradiční strany," dodal Rath.

Narážel tím na takzvanou "Kubiceho zprávu" z května 2006, v níž bývalý ministr vnitra Jan Kubice ještě jako šéf protimafiánského policejního útvaru krátce před volbami do sněmovny popsal napojení zločinu na politiku, konkrétně na tehdy vládnoucí ČSSD.

Obvinění mohou podle Ratha souviset i s rozhodováním o jeho propuštění z vazby, o které nedávno již počtvrté žádal, což mu soud zamítl. Jeho advokáti proti tomu podali stížnost, kterou má projednat Vrchní soud v Praze.

Soud nedávno propustil další obviněnou, někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Podle Ratha se jeho propuštění po Pancové "logicky nabízí". Ve vazbě také zůstává Pancové přítel, exposlanec a také exšéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Kott.

Žalobce Petr Jirát označuje Pancovou s Kottem jako organizátory korupce, přičemž Rath coby tehdejší hejtman o všem údajně věděl.

Státní zastupitelství Ratha s ostatními viní z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, což údajně provázela korupce. Podle Ratha ale z hlavního líčení vyplývá, že obchodní soutěže byly za obvyklé ceny a v souladu se zákonem. "Potvrzují to i znalecké posudky," dodal Rath.

Související