Podle policejních odposlechů Kateřina Pancová s přítelem Petrem Kottem, kteří jsou obžalováni v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD), počítali doma před svým zadržením loni v polovině května bankovky.

Podle obžaloby to byly úplatky, což oba popírají. Pak se dostavil Rath a po jeho odchodu policie trojici postupně zatkla. Přepis odposlechu se ve čtvrtek četl před Krajským soudem v Praze, který kauzu projednává.

Rath ve čtvrtečním vyjádření přepis odposlechů zpochybnil, podle něho je policie vytrhla ze souvislostí.

Soudce Robert Pacovský četl přepis odposlechů, které podle kriminalistů popisují, jak Pancová s Kottem přišli domů v Rudné u Prahy a přinesli peníze z údajných úplatků.

"Je to tak hrozný, když si to člověk ani nemůže přepočítat," uvedla Pancová, když prý počítala před Kottem bankovky. Později podle záznamu přišel Rath. "Jsou to pětitisícovky, ale tohle pak znič," řekla Pancová Rathovi. Poznámkou údajně narážela na pásky, kterými byly balíčky bankovek přelepené. "To je ale tíha, máš nějakou lepku?" řekl Rath před odchodem z domu.

Někdejší ředitelku kladenské nemocnice Pancovou a jejího partnera, exposlance a bývalého šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Kotta, obžaloba označuje jako organizátory korupce při veřejných zakázkách. Údajně se týkaly modernizace nemocnic a stavebnictví. Rath jako tehdejší hejtman prý o všem věděl a dělil se s nimi o peníze.

Rath podle záznamu před odchodem z domu odmítl pivo, chystal se prý na další schůzku. Do rukou údajně bral krabici s vínem. Před vilou Pancové na něj čekali policisté z protikorupčního útvaru. Soud již dříve nechal přehrát videozáznam ze zadržení. Rath tvrdil, že si odnáší lahve vína, po otevření krabice policistou se ale ukázalo, že byla plná peněz. Podle obžaloby to byl sedmimilionový úplatek, což Rath odmítá. Soudu již dříve řekl, že při pohledu na bankovky byl šokovaný.

Na záznamu ze zadržení Ratha bylo také slyšet, jak opodál vráží do domu zásahová jednotka. Z odposlechu dnes soudce četl, jak Kott upozorňuje Pancovou, že do vily vrazili policisté. "URNA! Nic nedělej!" řekl Kott, když spatřil policejní jednotku.

Podle obžaloby přijel Rath do domu Pancové loni 14. května v podvečer pro úplatek týkající se opravy zámku Buštěhrad. Exhejtman to odmítá a tvrdí, že nikdy žádný úplatek nepřijal ani si jej nevyžádal. Opakoval to také v prohlášení pro ČTK z vazby.

Související