Pěstované žampiony od polského dodavatele P.H.U. Malkowski obsahovaly velké množství pesticidů carbendazimu a benomylu. Zjistili to pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce  (SZPI) při běžné laboratorní analýze zaměřené na rychloobrátkové zboží. Koncentrace pesticidů byla v polských žampionech téměř čtyřnásobně vyšší než povolují normy.

"Po zhodnocení rizika je možné naměřenou hodnotu označit při dlouhodobé konzumaci za škodlivou pro lidské zdraví," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zjištění o nebezpečné potravině inspekce okamžitě vložila do evropského systému rychlého varování.

Než inspekce výsledky testů získala, byly už žampiony ze závadné šarže pryč. "Jedná se o rychloobrátkové zboží, které musí být do pěti dnů od sklizně buď spotřebováno, nebo zlikvidováno, je tedy pravděpodobné, že část těchto žampionů zákazníci zkonzumovali," konstatoval Kopřiva. Výrazné zdravotní potíže by však mohly nastat jen u lidí, kteří by žampiony s těmito látkami jedli často. Bezprostřední riziko proto podle inspektorů nehrozí.

Více než tunu žampionů dovezla do Česka společnost HIGHGATE Miřejov od polského dodavatele P.H.U. Malkowski. Polskou firmu se však serveru IHNED.cz nepodařilo na internetu najít, a tudíž ani zkontaktovat.

Distributora pravděpodobně čeká pokuta, navíc má povinnost na své náklady všechny žampiony od tohoto dodavatele sám testovat.

Polské potraviny bývají často pranýřovány za to, že jsou nekvalitní, nebo dokonce zdraví škodlivé. Mluvčí inspekce však tvrdí, že z počtu českých výrobků neprojde méně než patnáct procent testovaného zboží, v případě polských výrobků je to kolem pětadvaceti procent.

Související