Krajský úřad Kraje Vysočina nařídil odstranění zakázané reklamy umístěné na billboardech podél dálnice D1 v okolí Brna, které zesměšňují volebního kandidáta ČSSD a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Podle zákona o regulaci reklamy je totiž anonymní reklama týkající se voleb po dobu volební kampaně zakázána.

Ze zaslaných materiálů nelze určit objednavatele plakátů, tudíž se jedná o anonymní reklamu. ČTK to sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Billboardy jsou již odstraněny.

"Advokát mne informoval, že samy billboardové společnosti hanlivé billboardy ve čtvrtek údajně odstranily, tedy zřejmě dnes úřady reagovaly na jeden z podnětů, které advokát uplatnil k obraně mých práv," řekl Hašek.

Odstranění billboardů potvrdila obchodní ředitelka společnosti ACE Media Ventures Monika Jarolímková. Tato firma většinu z nich na základě objednávky klienta ze zahraničí, kterého ale nezveřejnila, nainstalovala. "Je to taková živá věc. Zatím ji nebudeme komentovat. Snad v pondělí," uvedla.

Kraj Vysočina, jenž o věci z nařízení ministerstva průmyslu a obchodu rozhodoval, dnes pokyn k odstranění zakázané reklamy odeslal právnické osobě, která billboardy užívá.

"Lhůta k odstranění zakázané anonymní reklamy nabývá účinnosti po osmi dnech, kdy je možné proti rozhodnutí podat odpor," uvedla mluvčí. Kraj Vysočina řešil případ billboardů kvůli případné podjatosti úředníků Jihomoravského kraje, který hejtman Hašek vede.

Podle Haška se k neetickému vedení předvolební kampaně zřejmě uchýlil někdo, kdo se "bojí volebního výsledku". Hašek je za předsedou ČSSD Bohumilem Sobotkou dvojkou na jihomoravské kandidátce strany pro předčasné volby do Sněmovny.

Na většině anonymních billboardů je černá silueta hlavy s textem "kecal - slibuje a neplní, lenoch - v parlamentu chyběl při 77 procentech hlasování, nevěrník - milenku si platil z veřejných peněz", doplněným dotazem "Kdo je to?" Na jednom z billboardů je Haškův portrét. Zatím není jasné, zda Hašek podá i trestní oznámení.

Související