Projekt energeticky účinného domu AIR House studentů pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) skončil na třetím místě v mezinárodní soutěži Solar Decathlon, která se koná v Kalifornii. V kategorii Architektura, která je jednou z dílčích částí soutěže, porota jejich projekt vyhodnotila jako nejlepší. Celkovým vítězem letošního ročníku se s projektem domu LISI stal tým z technické univerzity ve Vídni.

Soutěž Solar Decathlon (Sluneční desetiboj), pod kterou je podepsané americké ministerstvo energetiky, se koná od roku 2002 každé dva roky. Univerzitní týmy v ní mají navrhnout a postavit energeticky účinné domy, kde je jediným zdrojem energie sluneční záření.

V rámci architektonické části, která je jednou z deseti disciplín soutěže, se porota zaměřila kromě architektonických prvků a způsobu osvětlení či využití přirozeného světla také na to, jak může být projekt inspirující pro návštěvníky soutěže, nebo na dokumentaci projektu. Čeští studenti byli v této kategorii s 98 body ze 100 možných nejlepší. V kategorii Technika, kde porota hodnotila funkčnost navržených technologií, skončili Češi na druhém místě.

"Vítězství v Architektuře je pro náš tým velkou satisfakcí. Je to disciplína, na které nám záleželo a ve které jsme měli silnou konkurenci," uvedli autoři projektu. Podle poroty je architektura v podání AIR House "jedinečným a nádherným zážitkem", a přitom je "jednoduchá a čistá".

Tým studentů ČVUT přihlášku do soutěže podával koncem roku 2011. Na projektu tak studenti pracovali téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci a od jara 2013 v univerzitním kampusu AIR House stavěli.

Na začátku srpna dům odcestoval v sedmi námořních kontejnerech z Hamburku do Los Angeles. V Orange County Great Park v Irvine se česká stavba stala součástí solárního městečka. To vyrostlo během posledních čtrnácti zářijových dnů v prostoru bývalé letecké základny americké námořní pěchoty El Toro.

Studenti projekt koncipovali jako dům pro domácnost dvou lidí na vrcholu produktivního věku. Stavbu navrhli jako chatu, která podle nich může sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení v důchodu.

Dům je navržen pro dvě velice rozdílná podnebí a je celý vyrobený ze dřeva. Energetická koncepce domu vychází z principu "domu v domě". AIR House je vybavený stropními panely pro sálavé vytápění a chlazení a má jednoduchý systém inteligentní elektroinstalace.

Vítězným týmem, kterému se nejlépe podařilo skloubit maximální energetickou účinnost, cenovou dostupnost či přitažlivost pro trh, se stala skupina studentů z Vídně, jejichž projektu se nejlépe dařilo v disciplínách Ohřev vody, Komunikace a Energetická bilance. Na druhém místě skončili studenti z univerzity v Nevadě-Las Vegas.