Vážně nejde o napínavé příběhy z podsvětí. Jednatel jihomoravské firmy Ronyexpress napsal svému známému falešné potvrzení, že u dopravní společnosti pracuje jako řidič za 17 tisíc měsíčně. Z osmdesátitisícového úvěru, který papírový řidič díky tomu dostal, banka nakonec viděla jen jednu splátku. Za necelé dva roky, kdy je v Česku možné soudit před trestním soudem i celé firmy, padly pouze tři rozsudky. A jen velmi mírné tresty – dvě veřejné omluvy, jedna pokuta. 

Právě Ronyexpress dostal na jaře za kouzlení s potvrzením o výši příjmů sankci 20 tisíc, jak ukazuje rozsudek, který si HN vyžádaly podle informačního zákona. Jediný telefon, který firma zveřejňovala, je dnes odpojený. 

Další, kdo pochybil, bylo občanské sdružení Athéna, které zase špatně použilo 52 tisíc dotačních korun na plat zaměstnankyně – i soud uznal, že to byla jen administrativní chyba, a nařídil zveřejnění trestu v novinách.

Soudy se tresty teprve učí

Třetí rozsudek podle zákona o trestní odpovědnosti firem, který nařídil také jen veřejnou omluvu, už ale může mít výrazný dopad. Firma Sossenior, která provozovala domov pro nemocné Alzheimerovou chorobou ve středních Čechách, neplatila za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění. Peníze jim ve výplatě strhla, státu a pojišťovnám už ale celkem 126 tisíc úmyslně neposlala.
Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Související články