Jestli se posledních pár týdnů zdálo, že Mario Balotelli začal sekat latinu, teď je zase všechno zpátky ve starých kolejích. Italský fotbalista, kterého šéf AC Milán Silvio Berlusconi označil za "shnilé jablko" dostál své neslavné pověsti i během kvalifikačního dvojzápasu italské reprezentace. Třiadvacetiletý útočník napadl kameramana a provokoval poznámkami o mafii na Twitteru.

Itálie uhrála v pátek remízu v Dánsku a v neděli se přesunula do Neapole, kde na stadionu San Paolo absolvuje závěrečný duel kvalifikace v "české skupině" proti Arménii. Cestu na italský jih zvládli Azzurri vlakem a Balotelli se na nádraží dostal do křížku se zástupcem médií, jemuž strčil do kamery a shodil ho na zem.

Paradoxní je, že napadeným kameramanem byl pracovník společnosti Sport Mediaset, která patří právě Berlusconimu, tedy prezidentovi klubu, za který Balotelli hraje. Berlusconi vzal před časem slova o shnilém jablku, které nakazí všechno ovoce kolem, zpátky. Teď ale ze svého problematického zaměstnance radost mít nebude.

Kritiku si Balotelli vysloužil také za provokativní tweet, když na svém twitterovém účtu ukázal titulní stranu listu Gazzetta dello Sport s textem "Balotelli je zraněný, ale bude v Neapoli jako symbol boje proti Camoře." Camorra je neapolská struktura organizovaného zločinu, momentálně mocnější, silnější i bohatší než v Evropě známější sicilská mafie.

Italská reprezentace totiž v Neapoli trénovala na hřišti postaveném na půdě zabavené právě členům Camorry. Zmíněný trénink měl vyjádřit odmítavý postoj italského fotbalu k organizovanému zločinu v zemi. "To říkáte vy! Jdu tam proto, že fotbal je krásný a každý by ho měl hrát tam, kde chce," napsal k titulní straně listu Balotelli.

Jeho výrok si mnozí vyložili jako snahu distancovat se od boje proti organizovému zločinu, se kterým je Balotelli už nějakou dobu spojován. Před časem byl obviněn z toho, že spolu se členy Camorry prodával drogy v nechvalně proslulé neapolské čtvrti Scampia. Na svoji obranu tvrdil, že netušil, že jeho dva průvodci patří ke Camoře.

"Balotelli je blázen. Je to rozmarné a přeplacené dítě, které nedokáže odlišit dobro od zla," rozčílila se poslankyně italského parlamentu Rosaria Capacchioneová. "V takovéhle situaci a navíc se svojí minulostí jsou jeho zprávy přinejmenším nevhodné," řekla nahlas, co v Itálii platí. Kdo si totiž vyslouží spojení s organizovaným zločinem, musí se připravit na to, že všechna jeho vyjádření k tématu budou pod přísným drobnohledem.

Incident nepotěšil ani vedení italského fotbalu. "Měl by být opatrnější. Neměl by psát slova, která se dají číst různým způsobem," uvedl šéf Italské fotbalové federace Giancarlo Abete, jenž ale na druhou stranu Balotelliho bránil, protože je podle něj pod přílišným dohledem médií.