Guvernéra afghánské provincie Lógar v úterý ráno zabila bomba ukrytá v mikrofonu. Útok se podle agentury AP stal v mešitě provinčního střediska Púli Alam.

Místní policejní velitel řekl, že při explozi také utrpělo zranění 15 lidí, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

Guvernér Arsalláh Džamál v ní promlouval k věřícím u příležitosti muslimského svátku oběti íd al-adhá. Džamál patřil k blízkým spolupracovníkům afghánského prezidenta Hamída Karzáího a při prezidentských volbách v roce 2009 řídil Karzáího kampaň.

Lógarským guvernérem se Džamál stal letos v dubnu, do té doby řídil úřady v provincii Chóst. V minulosti přežil několik pokusů o zabití včetně útoků sebevražedných atentátníků.

Guvernér provincie Lógar Arsalláh DžamálBomba, která ho zabila, byla v mikrofonu, před nímž Džamál mluvil.

K akci se zatím nikdo nepřihlásil, agentura AP ale připomíná, že se o Džamálovi nedávno hovořilo, když prozradil, že američtí vojáci v Lógaru zatkli vysokého velitele pákistánské odnože Tálibánu.

Džamál poskytl detaily operace, když řekl, že ho Američané zadrželi 5. října na hlavní silnici vedoucí do Kábulu, kudy projížděl ve svém autě.

Mise v Afghánistánu

AP také připomíná, že bojovníci bývalého vládního hnutí Tálibán se pokoušejí znovu ovládnout části země a za cíl svých útoků si často vybírají členy místních správ a vojáky NATO. Alianční vojska se mají z Afghánistánu stáhnout do konce příštího roku.

V Lógaru v minulosti působil český provinční rekonstrukční tým. Pracoval na více než stu projektů rekonstrukce země a svou práci ukončil letos v lednu. Do září pak v Lógaru působila skupina vojenských poradců.

Související