Prezident Miloš Zeman ve středu při besedě se studenty v Kolíně uvedl, že Česká republika vyjednává o propuštění dvou mladých Češek, které byly na jaře uneseny v Pákistánu.

Dívky se podle prezidenta nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem.

Více nechtěl prozradit, aby dívky neohrozil. "Mohu pouze říci, že v současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a v současné době se vyjednává o jejich propuštění," prohlásil Zeman.

Prezident dále uvedl, že byl v písemném kontaktu s pákistánským prezidentem. Jeho úřad zaslal tamnímu prezidentovi dopis s žádostí, aby věnoval případu intenzivní pozornost. Pákistánský prezident podle Zemana odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala.

Čtyřiadvacetileté Češky byly uneseny v březnu při cestě ze sousedního Íránu do Indie. K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Na internetu se ale v červnu objevilo video, na kterém se dívky přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Stovteřinový záznam údajně vznikl už v polovině dubna. Češky na něm také tvrdily, že jsou zdravé, ale jejich životy jsou ohroženy.

Dotaz na osud unesených dívek položil Zemanovi student, který se zajímal o to, co prezidentský úřad ve věci podniká. Byla to první otázka, na kterou prezident na besedě s kolínskými studenty odpovídal.

Související