Neoliberální model se vyčerpal a zkrachoval, tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho strana má reálnou šanci stát se po parlamentních volbách spojencem případné vlády sociální demokracie. Svým voličům komunisté slibují, že stát bude investorem a podnikatelem, ale také že budou dostávat mzdy na úrovni průměru Evropské unie. "Ten je podle statistik okolo dvou tisíc eur," říká Filip v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Dnes jsme zhruba na polovině, jak toho chcete dosáhnout?
Rozvinutím ekonomiky. Proč si myslíte, že by měl člověk v Bavorsku a na Šumavě mít za stejnou práci rozdílnou mzdu?

Ale musí to přece být firmy, které mzdy zvýší.
I stát, obce a kraje mohou zřizovat podniky, které budou ekonomickou aktivitu vyvíjet. Je jasné, že neoliberální model se zcela vyčerpal a zkrachoval. Takže je potřeba obrátit se k jinému modelu, který bude ekonomiku stimulovat.

Takže stát by měl více podnikat?
Dlouho se tady privatizovalo, a ukázalo se, že privátní vlastníci vůbec nejsou lepší vlastníci než stát. Naopak se někdy nechovají jako podnikatelé, ale jako podnikavci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.