Prezident Miloš Zeman je už od neděle na třídenní pracovní návštěvě na Ukrajině. Prohlásil přání, aby Ukrajina podepsala smlouvu o přidružení k Evropské unii na listopadovém summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu. Kyjev vyzval, aby zbývající čas do vrcholné schůzky využil k dalším potřebným reformám. Česko podpoří snahy Ukrajiny o zrušení víz do unie pro její občany. Píše se ve společném prohlášení obou prezidentů přichystaném k jejich pondělní schůzce.

Kyjev i Praha doufají, že sblížení Ukrajiny s unií, a zvláště vytvoření zóny volného obchodu, pomůže zlepšit obchod mezi oběma zeměmi a zvýšit podíl českých investic na východě Evropy.

Zeman také požádal Janukovyče o pomoc se získáním nového sídla české ambasády v Kyjevě. Prostory, kde nyní velvyslanectví sídlí, podle diplomatů prostorově nevyhovují. Různé české instituce proto sídlí na několika místech v Kyjevě. Nová budova by je dokázala soustředit na jedno místo. Mělo by jít o dům, kde během první světové války přebýval budoucí prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

Z Vltavy míří na Hrad obří vztyčený prostředníček. Namířil ho sochař David Černý - čtěte ZDE

Janukovyč na oplátku Zemana vyzval, aby podpořil zlepšení vízového režimu pro ukrajinské podnikatele, kteří chtějí působit v Česku. Prezidenti se také shodli na potřebě zřizování dalších konzulárních úřadů, které by prohloubily vzájemnou hospodářskou spolupráci regionů obou zemí. Ukrajinský týdeník Korrespondent loni v létě zařadil Českou republiku k "vízově" nejméně přátelským zemím vůči Ukrajině.

Nesplacené závazky se nesmí stát pravidlem

V pondělí chce Zeman se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem hovořit i o případech, kdy ukrajinská strana nesplácí závazky vůči českým podnikatelům.

Varoval, že se takové případy, které jsou nyní spíše výjimkami, mohou stát pravidlem. Zeman to řekl na pondělní ranní snídani s českými podnikateli v Kyjevě. S Janukovyčem chce mluvit i o případu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

"Je skutečností, že většině našich podnikatelů se na Ukrajině daří. Ale je také důležité všímat si toho, co je zatím výjimkou, ale co by se mohlo stát pravidlem, a to je nesplácení závazků," řekl v projevu k podnikatelům Zeman. Zmínil případ nedobytných účtů České exportní banky nebo EGAP.

Janukovyčovi plánuje poděkovat za zřízení komise, která má nesplácení dlužných pohledávek řešit. Zároveň chce vyjádřit přesvědčení, že komise vše vyřeší v souladu s evropskými normami. "Musíme upozorňovat na to, že dochází k určitým porušením uzavřených dohod," dodal Zeman.

Jako odstrašující případ uvedl jednu kauzu, v níž nejprve ukrajinský soud první instance vyhověl českým požadavkům, aby následně druhý soud požadavky zamítl "z toho důvodu, že razítko bylo umístěno na nesprávné straně".

Zeman bude v Kyjevě i Doněcku jednat o projektech v energetice nebo dopravě, řekl. S ukrajinskými představiteli chce hovořit i o zhruba 400 výjimkách, o něž Ukrajina žádá Světovou obchodní organizaci (WTO). Požadované výjimky podle něj ne vždy jsou v souladu s českými zájmy. "Pokud Ukrajina do toho bloku vstoupila, tak musí dodržovat jeho pravidla," řekl Zeman.

Na programu je i otázka expremiérky Tymošenkové

Český prezident je v Kyjevě na pozvání Janukovyče. Oba politici se letos již setkali na summitu visegrádské skupiny v Polské Visle. Zeman na vrcholné schůzce středoevropských států a Ukrajiny pronesl, že chce svou cestou na východ podpořit sbližování Kyjeva s Bruselem.

Podmínkou uzavření asociační dohody mezi Ukrajinou a unií je propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Politička je za mřížemi kvůli údajnému zneužití pravomocí. Protože má problémy s nemocnou páteří, požaduje ukrajinská opozice její propuštění k léčbě v Německu. Při letošní návštěvě Berlína podmínky jejího věznění kritizoval i Zeman v rozhovoru s německým prezidentem Joachimem Gauckem.

V pondělí český prezident případ příliš nekomentoval. Podle něj jde o citlivou otázku, které by "předčasná medializace" spíše uškodila. Janukovyč zopakoval, že Ukrajina potřebuje zákon, jenž by dovoloval potrestaným osobám vyjet za léčením za hranice země. "Návrh takového zákona se zatím projednává politickými silami na Ukrajině a bude představen do ukrajinského parlamentu," řekl Janukovyč.

Při Zemanově pondělním jednání s ukrajinským prezidentem byly podepsány smlouvy o zamezení dvojímu zdanění, navrácení nelegálních migrantů, péči o válečné hroby a certifikaci výrobků obranného průmyslu.

Český prezident je v Kyjevě v roce, kdy si oba státy připomínají 20 let od navázání diplomatických vztahů Česka a nezávislé Ukrajiny. V pondělí se ještě setká s premiérem Mykolou Azarovem a předsedou parlamentu Volodymyrem Rybakem. Spolu s Janukovyčem pak zahájí podnikatelské fórum.