Přestože se některé politické strany rozhodly před volbami založit transparentní účty, zůstává snaha o zprůhlednění jejich financování stále z velké části zahalena v mlze. Na účtech není možné dohledat přesný původ milionových částek, které během posledních dní přitekly.

Z otevřeného účtu totiž zpravidla nelze vyčíst víc než jednoho jediného odesilatele: stranickou centrálu.

Třeba sociální demokraté si na transparentní účet během října přeposlali ze svého běžného konta 32 milionů korun, TOP 09 pak 12 milionů korun. Kde je ale strana vzala, se už vyčíst nedá.

Jako štědří sponzoři se tak tváří samy strany, nikoliv firma či fyzická osoba a dohledat skutečné dárce tak stále není úplně jednoduché. Lidé se k nim musí v lepším případě, jako u TOP 09, proklikávat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.